סרטן קיבה

סרטן קיבה

הגידול הממאיר הנפוץ ביותר בקיבה הינו אדנוקרצינומה של הקיבה. גידול זה נפוץ יותר באסיה ופחות שכיח בישראל. במקרים רבים מאובחנת המחלה בשלבים מתקדמים יחסית, והתלונות העיקריות של מטופלים הסובלים מסרטן הקיבה הן כאבים בבטן עליונה, דימום מדרכי העיכול העליונות וירידה במשקל.

גורמי סיכון לסרטן קיבה

גורמי הסיכון למחלה מתחלקים לגורמים סביבתיים וגורמים תורשתיים. בין הגורמים הסביבתיים הנפוצים ניתן לציין עישון, צריכת אלכוהול ברמה גבוהה מאוד, תזונה עתירת מלחים וחומרים משמרים וזיהום כרוני בחיידק הליקובטר פילורי. בין הגורמים התורשתיים הנפוצים ניתן לציין Hereditary diffuse gastric cancer (HDGC), Lynch Syndrome, Juvenile Polyposis Syndrome (JPS), Peutz Jeghers Syndrome (PJS), Familial Adenomatous Polyposis (FAP).

אבחנה של סרטן קיבה

אבחנה של סרטן הקיבה נעשית לאחר בדיקת גסטרוסקופיה ונטילת ביופסיות. לאחר האבחנה המטופל עובר הערכה נרחבת שכוללת בדיקה אנדוסקופית, לעיתים אף בשילוב עם בדיקת על קול (אולטרא-סאונד), בדיקת הדמיה מתקדמת כגון CT או PET-CT ובדיקות מולקולריות של הביופסיה. מטרת ההערכה הזו הינה לאפשר הבנה של מידת התפשטות הגידול (על ידי בדיקת עומק חדירת הגידול דרך שכבות דופן הקיבה) ובדיקת הימצאות גרורות או קשריות לימפה (בעיקר בחלל הבטן ובחזה על ידי בדיקת ההדמיה). מטרת הבדיקה המולקולרית הינה לבדוק את היכולת לטפל בגידול טיפול תרופתי משלים.

טיפול בסרטן קיבה

הטיפול בסרטן הקיבה הינו מורכב ותלוי בהערכה האישית לכל מטופל/ת. במידה ומדובר בגידול קטן אשר מערב חלק שטחי של דופן הקיבה ניתן לעיתים להסתפק בכריתה אנדוסקופית של הגידול. אולם, במרבית המקרים התייצגות המטופל/ת הינה בשלבים מתקדמים יותר של המחלה. הדיון בכל מטופל/ת נעשה במסגרת דיון רב-תחומי הכולל רופאים כירורגים, אונקולוגים, גסטרואנטרולוגים ורדיולוגים. יש כמה אפשרויות

טיפול:

טיפול משולב כירורגי וכימותרפי בשלבים שונים ולפרק זמן ארוך: הטיפול הזה עובר התקדמות משמעותית בשנים האחרונות והתפתח יחד עם צבירת הידע הרפואי בנושא. רוב המטופלים יטופלו בטיפול מסוג זה. ישנן מספר אפשרויות טיפול הכוללות טיפול כימותרפי מקדים ולאחריו ניתוח ולאחר מכן השלמה של טיפול כימותרפי, או אפשרות של ניתוח מקדים ולאחר מכן טיפול כימותרפי משלים. ההחלטה על סוג הטיפול מתקבלת בעת הדיון
הרב-תחומי.
כימותרפיה בלבד: טיפול זה מבוצע בעיקר במטופלים המתייצגים עם מחלה מתקדמת ושאינה ניתנת לטיפול ניתוחי. לאחר סבב טיפול נעשית הערכה מחודשת על מנת להעריך האם ניתן להוסיף טיפול ניתוחי.

טיפול הניתוחי: ניתוח בסרטן הקיבה המוצע למטופלים בבית חולים הדסה עין כרם ומתבצע על ידי רופאים כירורגים מומחים בעלי ניסיון רב בתחומם ובעלי שם עולמי. הניתוח מתבצע בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית) המשלב יתרונות רבים כגון הפחתת כאב ושהיה קצרה יותר בבית החולים תוך שימור תוצאות אונקולוגיות זהות. הניתוח הלפרוסקופי נעשה על ידי מספר חתכים קטנים בדופן הבטן (כ-5 חתכים) בגודל של כ-5-10 מ"מ. חתכים אלו משמשים להחדרת מצלמה מיוחדת ומכשירים מיוחדים לתוך חלל הבטן אשר באמצעותם מתבצע הניתוח.
הניתוח לכריתת קיבה כולל כריתת קיבה תת-שלמה או כריתת קיבה שלמה כתלות במיקום הגידול בקיבה. לאחר כריתת הקיבה מתבצע שחזור של מערכת העיכול על מנת לאפשר המשכיות שלה. שחזור זה יכול להתבצע במספר דרכים והבחירה בצורת השחזור נעשית על ידי הכירורג.

יתרון נוסף לניתוח בהדסה הינו העובדה כי תוך כדי הניתוח מבוצעת בדיקה אנדוסקופית על ידי המנתח, אשר באמצעותה ניתן להעריך את מיקום הגידול המדויק ובכך לקבוע סופית את סוג הניתוח הדרוש, את שולי הכריתה הנחוצים ואת חיוניות ואיכות השחזור של מערכת העיכול מיד בתום הניתוח.