סרטן קיבה

סרטן קיבה


גידול הקיבה הממאיר הנפוץ ביותר הינו אדנוקרצינומה של הקיבה. גידול זה נפוץ יותר באסיה ופחות שכיח בישראל. במקרים רבים מאובחנת המחלה בשלבים מתקדמים יחסית. התלונות העיקריות של מטופלים הסובלים מסרטן הקיבה הינן- כאבים בבטן עליונה, דימום מדרכי העיכול העליונות וירידה במשקל.

גורמי הסיכון למחלה מתחלקים לגורמים סביבתיים וגורמים תורשתיים. בין הגורמים הסביבתיים הנפוצים ניתן לציין עישון, צריכת אלכוהול ברמה גבוהה מאוד, תזונה עתירת מלחים וחומרים משמרים וזיהום כרוני בחיידק הליקובטר פילורי. בין הגורמים התורשתיים הנפוצים ניתן לציין Hereditary diffuse gastric cancer (HDGC), Lynch Syndrome, Juvenile Polyposis Syndrome (JPS), Peutz Jeghers Syndrome (PJS), Familial Adenomatous Polyposis (FAP).

אבחנה של סרטן הקיבה נעשית לאחר בדיקת גסטרוסקופיה ונטילת ביופסיות. לאחר האבחנה המטופל עובר הערכה נרחבת שכוללת בדיקה אנדוסקופית ולעיתים אף בשילוב עם בדיקת על קול (אולטרא-סאונד), בדיקת הדמיה מתקדמת כגון CT או PET-CT, בדיקות מולקולריות של הביופסיה. מטרת ההערכה הזו הינה לאפשר הבנה של מידת התפשטות הגידול על ידי בדיקת עומק חדירת הגידול דרך שכבות דופן הקיבה, בדיקת המצאות גרורות או קשריות לימפה בעיקר בחלל הבטן ובחזה על ידי בדיקת ההדמיה. מטרת הבדיקה המולקולרית הינה לבדוק את היכולת לטפל בגידול טיפול תרופתי משלים.

הטיפול בסרטן הקיבה הינו מורכב ותלוי בהערכה אשר הוצגה לעיל. במידה ומדובר בגידול קטן אשר מערב חלק שטחי של דופן הקיבה ניתן לעיתים להסתפק בכריתה אנדוסקופית של הגידול אולם מקרים אלו נדירים בארצנו. במרבית המקרים התייצגות המטופל הינה בשלבים מתקדמים יותר של המחלה. הדיון בכל מטופל נעשה במסגרת דיון רב-תחומי הכולל רופאים כירורגים, אונקולוגים, גסטרואנטרולוגים ורדיולוגים. אפשרויות הטיפול מתחלקות ל:
- טיפול משולב כירורגי וכימותרפי בשלבים שונים ולאורך פרק זמן ארוך. הטיפול הזה נמצא בתהליכי התקדמות משמעותיים בשנים האחרונות והתפתח יחד עם צבירת הידע הרפואי בנושא. רוב המטופלים יטופלו בטיפול מסוג זה. ישנן מספר אפשרויות טיפול הכוללות טיפול כימותרפי מקדים ולאחריו ניתוח ולאחר מכן השלמה של טיפול כימותרפי, ישנה אפשרות של ניתוח מקדים ולאחר מכן טיפול כימותרפי משלים. ההחלטה על סוג הטיפול נלקחת בעת הדיון הרב-תחומי.
- כימותרפיה בלבד בעיקר במטופלים המתייצגים עם מחלה מתקדמת ושאינה ניתנת לטיפול ניתוחי. לאחר סבב טיפול נעשית הערכה מחודשת על מנת להעריך האם ניתן להוסיף טיפול ניתוחי.

הטיפול הניתוחי בסרטן הקיבה המוצע למטופלים בבית חולים הדסה עין כרם מתבצע על ידי רופאים כירורגים מומחים בעלי ניסיון רב בתחומם ובעלי שם עולמי. הניתוח מתבצע בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית) המשלב יתרונות רבים כגון הפחתת כאב, שהיה קצרה יותר בבית החולים תוך שימור תוצאות אונקולוגיות זהות. הניתוח הלפרוסקופי נעשה על ידי מספר חתכים קטנים בדופן הבטן (כ5 חתכים) בגודל של כ5-10 מ"מ. חתכים אלו משמשים להחדרת מצלמה מיוחדת ומכשירים מיוחדים לתוך חלל הבטן אשר באמצעותם מתבצע הניתוח. הניתוח לכריתת קיבה כולל כריתת קיבה תת-שלמה או כריתת קיבה שלמה כתלות במיקום הגידול בקיבה. לאחר כריתת הקיבה מתבצע שחזור של מערכת העיכול על מנת לאפשר המשכיות שלה. שחזור זה יכול להתבצע במספר דרכים והבחירה בצורת השחזור נעשית על ידי הכירורג.
יתרון נוסף לניתוח בהדסה הינו העובדה כי תוך כדי הניתוח מבוצעת בדיקה אנדוסקופית על ידי המנתח אשר באמצעותה ניתן להעריך את מיקום הגידול המדויק ובכך לקבוע סופית את סוג הניתוח הדרוש, את שולי הכריתה הנחוצים ואת חיוניות ואיכות השחזור של מערכת העיכול מיד בתום הניתוח.