גוף זר בקרנית או לחמית

גוף זר בקרנית שכיח מאוד אצל מסגרים העובדים בחתוך עם דיסק או בקדוח בתקרה ללא משקפי מגן. אולם גוף זר יכול להגיע לעין במשב רוח ברחוב, בזמן נעור שטיח, בקטיף סברס או משבירת כלי זכוכית.

המטופל יתלונן על כאב חריף בעין, תחושת גוף זר, דמעת, קושי בפתיחת העין וסנוור.

בבדיקה בעזרת מיקרוסקופ ומנורת סדק במרפאה נתן לזהות גוף זר שטחי בקרנית. אצל מסגרים מדובר לרוב בשבב מתכת קטן וחלוד הגורם לצביעת חלודה שטחית בקרנית. לאחר מתן טיפות אלחוש מקומי יגרד רופא העיניים את הגוף הזר והחלודה סביבו בעזרת מחט עדינה, ויחבוש את העין לפי הצורך עם מתן טיפות הרחבה להרגעת הכאב ומשחה אנטיביוטית. יש לעקוב אחר הרפוי ואחר התפתחות זהום מקומי חלילה. לעיתים יש צורך במשככי כאבים דרך הפה, בשעות הראשונות. בהחלט לא מומלץ לנסות ולהוציא גוף זר בקרנית לבד - מניסיון, המטופל יתייצב אחר כך אצל רופא עיניים עם יותר שריטות בקרנית, והגוף הזר עדיין במקומו, בקרנית...

לעיתים יתלונן המטופל על תחושת גוף זר בעפעף העליון. יש צורך להפוך את העפעף העליון ואז יתגלה גוף זר שנצמד ללחמית מתחת לעפעף. נתן להסירו בקלות בעזרת מטוש צמר גפן והמטופל יחוש בהקלה מיידית. גוף זר מתחת לעפעף גורם לשריטות בקרנית בכל עפעוף ולכן יש צורך במתן משחה אנטיביוטית ולעיתים בחבישה כמו בטפול בשריטה בקרנית.