ארוחות משפחתיות והשמנה סביבתית

ארוחות משפחתיות, הן אירוע הולך ונעלם בחברה המודרנית. האכילה נעשית מתוך מרוץ, מבוססת על הרבה מזון מוכן, חלקו נאכל מחוץ לבית, בין אם במזללות, מסעדות למזון מהיר, או אפילו קנייה ממכונות אוטומטיות אפילו במוסדות החינוך.

להעדר ארוחות משפחתיות השלכות מרחיקות לכת, על איזון התזונה, ועל מרכיבים רבים בהתפתחות. ממצא חוזר ונשנה במחקרים מבוקרים- ככל שאוכלים יותר ארוחות משפחתיות כך קטן הסיכון להשמנה, הפרעות אכילה ואפילו התנהגויות סיכוניות בקרב מתבגרים. ארוחות משפחתיות קשורות באיכות תזונה טובה באופן משמעותי: מגוון האוכל ואיכותו טובים ובריאים יותר.

ישיבה סביב השולחן נעשתה נדירה. האכילה מתנהלת בכל מקום תוך כדי עשיית דברים אחרים - צפייה בטלביזיה, סרטים, נהיגה. במקום הארוחות המשפחתיות אנו חוטפים מכל הבא ליד.
חטיפים, עוגות, עוגיות, גלידות, מזון מהיר עתיר שומנים וקלוריות.
אין לנו זמן לפתוח שולחן. הכנת האוכל הפכה לעיסוק מיותר. המטבח הביתי כבר אינו מדיף את הריחות שהפכו את הבית לבית, ואתם אבדו גם חלק מהשיחות שהם לב לבן של המשפחות.

ארוחות חברתיות בקרב אנשים מבוגרים החיים לבד חשובות לא פחות. לעיתים קרובות אנשים החיים לבד מוותרים על הכנת ארוחות עבור עצמם וכך ארוחותיהם הופכות פחות ופחות מגוונות. ארוחות חברתיות יכולות להפוך לאירוע חברתי מהנה ותורם בכל הרמות מהבישול המשותף ועד ההנאה של האכילה המשותפת והחברתית.

יותר ויותר מסתבר שארוחות משפחתיות הן נתינה אמיתית של אהבה.
ההשקעה בארוחות, חשובה כיום לא פחות מאי פעם, למרות פלאי הטכנולוגיה.


ארוחת בוקר גם היא, אינה דבר מובן מאליו. יש עדויות שאכילת ארוחת בוקר מקטינה את הסיכון להשמנה ומגדילה את הסיכוי לשמירת המשקל החדש.
אכילת ארוחת בוקר משפרת את ההישגים במבחנים, משפרת קשב ותחושת רגיעה. בחיים כיום כשאנו יוצאים בבוקר לא תמיד אנו יודעים מתי נחזור. לארוחת בוקר יש תרומה משמעותית לבריאותינו ובריאות משקלינו. הרוב המכריע של "קבוצת המצליחנים" בירידה ושמירת משקל האמריקאית, אוכלים באופן קבוע ארוחת בוקר, כאחת האסטרטגיות שסייעו להם להצליח.

הארוחות המשפחתיות בכללן מהוות מקור להנאה אמיתית של הדברים החשובים בחיים. חשוב לכן להחזירן הביתה.


קראו עוד על ארוחות משפחתיות וחשיבותן לתזונה בריאה


נכתב על ידי דורית אדלר, מנהלת מחלקת תזונה ודיאטה, המרכז הרפואי הדסה עין כרם