הרחבה למסלול CBT ילדים

מחזור III בCBT ילדים

שנת הלימודים תשפ"ד

בשנת הלימודים הקרובה ייפתח בפעם השלישית מסלול הכשרה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים ונוער. המסלול הוא הרחבה של מסלול המבוגרים, ומתקיים אחת לשבועיים בימי חמישי בין 13:00 ל-14:00. שיעורי היסודות יתקימו יחד עם קורס מבוגרים בימי חמישי בבוקר. בנוסף יתקיימו שני ימי עיון מרוכזים באוקטובר ובפברואר. לסטודנטים בקורס ילדים תיפתח קבוצת תרגול ייחודית. ההכשרה המעשית תתבצע במרפאות פסיכיאטריה של הילד.
הקורס מאפשר הכשרה תיאורטית או תוכנית מלאה בשילוב עם הכשרה מעשיית.

 

להרשמה מוקדמת >> היכנסו

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא גישה טיפולית מוגבלת בזמן ומוכוונת לפתרון בעיות, המתמקדת באתגרים יומיומיים, מחשבות והתנהגויות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים כמו במבוגרים מתבסס על ההנחה כי מרבית המטופלים פונים לטיפול בגלל קושי רגשי. יחד עם זאת, הדרך לייצר שינוי ביעילות היא: (א) באתגור האופנים בהם אנו חושבים ומפרשים אירועי חיים. (ב) באתגור ההתנהגויות שלנו בכלל וההימנעויות שלנו בפרט. מחקרים רבים הראו שגישה טיפולית זו נמצאה יעילה בטיפול בטווח רחב של הפרעות, מצבים ובעיות בילדים ובני נוער. בעקבות מחקרים אלה העניין בגישה בקרב קלינאים, קובעי מדיניות והציבור הרחב הולך וגובר. ישנו ביקוש רב לטיפולים מסוג זה הן במרפאות הציבוריות והן בקליניקות הפרטיות.
הטיפול בילדים הוא תמיד התערבות מערכתית ועל כן מסלול הילדים כולל גם העמקה בטכניקות של הערכה והדרכת הורים, עבודה אינטר-דיציפלינארית והתערבויות דיאדיות


התוכנית

שנת הלימודים הראשונה מחולקת לשניים. במחצית הראשונה לומדים הסטודנטים מגוון של מודולות התערבות ואת יישומן באוכלוסיית הילדים. המחצית השניה מוקדשת להפרעות שכיחות אצל ילדים, ונלמדים בה המשגות CBT, ופרוטוקולים טיפוליים נבחרים.
היחידות העיקריות הנלמדות: מהו CBT בילדים, הערכה ושימוש בשאלונים, המשגת מקרה, הדרכת הורים, עבודה מוטיבציונית, מודולת וויסות גופני, מודולת וויסות קוגניטיבי, מודולת וויסות התנהגותי, מודולות הגל השלישי, בניית תוכנית טיפול, PTSD בילדים, ADHD, הפרעות חרדה בילדים, אילמות סלקטיבית, OCD טיקים וטורט, סומטיזציה וכאב, קשיי שינה, בעיות התנהגות פסיכופרמקולוגיה ועוד.
בשנת הלימודים השניה נלמדות גישות טיפוליות מהגל השלישי, כולל קשיבות, תרפיית קבלה ומחוייבות לשינוי (ACT), עבודה מטא-קוגניטיבית, טיפול דיאלקטי התנהגותי ועוד.

מבנה התוכנית

 • הכשרה תיאורטית
  יום הלימודים מתקיים מידי חמישי בין 9:00 ל14:00 והוא מחולק לשלושה רכיבים.
  שיעורים עיוניים יחד עם קורס מבוגרים (9:00-11:30)
  תרגול בקבוצה קטנה ייחודית לסלול ילדים (11:30-12:30)
  שיעור הרחבה עיוני אחת לשבועיים (12:30-14:00)
  הלימודים מתקיימים בקמפוס עין כרם
 • הכשרה מלאה (תיאורטית+מעשית)
  במסגרת תכנית זו, מלבד הקורס התיאורטי, המשתתפים יטפלו במטופלים המתקבלים למרפאת פסיכיאטריה של הילד בביה"ח הדסה, בגילאי 6-18. הטיפול ישולב בהדרכת הורים וילווה בהדרכה ובגיבוי הצוות הרב מקצועי של מרפאת פסיכיאטריה של הילד. תלמידים במסלול זה יראו במסגרת הכשרתם 8מטופלים + הדרכת הורים לאורך שנתיים. בהתאם להנחיות איט"ה, גם סטודנטים אשר משתתפים במסלול התיאורטי בלבד נדרשים לטפל במקביל תחת הדרכה בקהילה.

 

חובות לימודים

חובות הלימודים
נוכחות– היעדרות עד שני מפגשים בסמסטר
קריאה– חובה לעמוד במטלות הקריאה ובביצוע מטלות אחרות
בחנים– לפני קבלת מטופלים ובמהלך הקורס
הגשת עבודה עבודה קלינית ותיאורטית בסיום כל שנת לימוד ובחינה מסכמת בעל פה בסיום תכנית ההכשרה

 

תנאי קבלה והסמכה

הכשרה תיאורטית

הכשרה תיאורטית
להכשרה ניתן להתקבל על בסיס משלוח תעודות מתאימות, עמידה בראיון קבלה ותשלום דמי רישום.
עלות הקורס התיאורטי בלבד במסלול ילדים היא 13,500 ש"ח לשנה.

להרשמה מוקדמת >> היכנסו

הכשרה מלאה

מכיוון שהמסלול המלא כולל גם טיפולים במסגרת בית החולים, למסלול זה יוכלו להתקבל מועמדים העומדים בקריטריונים של מעמד "חבר מומחה" באיט"ה בלבד (בעלי תואר שני לפחות במקצועות הבאים: עובד סוציאלי, פסיכולוג מתמחה או מומחה, פסיכיאטר, רופא (MD), קרימינולוג קליני או טיפול באומנויות).
לפרטים נוספים ניתן לעיין באתר איט"ה בכתובת www.itacbt.co.il
עלות הכשרה מלאה (תיאורטי+מעשי) היא 19,500 ש"ח לשנה.

להרשמה מוקדמת >> היכנסו

תעודות והסמכה

עם סיום חובות הלימוד בקורס יקבלו הסטודנטים תעודת בוגר/ת של CBT ילדים (תיאורטי או מלא) מטעם המחלקה הפסיכיאטרית בביה"ח הדסה ואישור על מילוי חובותיהם.

 • סטודנטים המעוניינים בהכרה של האיגוד הישראלי לטיפול התנהגותי קוגניטיבי (איט"ה), יוכלו לפנות באופן עצמאי למזכירות האיגוד בכדי להסדיר את קבלתם.
 • התכנית הינה בחסות איט"ה ועומדת בדרישות לקראת ההכרה של איט"ה למעמד של חבר/חבר מומחה (בהתאם לתעודות המקצועיות הקיימות ברשותו של המועמד, להלן). אין בסיום הקורס כדי להבטיח קבלה או מעמד באיט"ה

להרשמה מוקדמת >> היכנסו

 

פרטי קשר

כתובת

כתובת

הדסה עין כרם, קומה 7 בניין מרפאות
טלפון

טלפון

שעות פעילות

שעות פעילות

יש לוודא את זמני המרפאות עם קביעת התור