סרטן הושט

סרטן הושט


גידולי הוושט מתחלקים בעיקר על פי המיקום שלהם לאורך הוושט וכן לפי סוג הגידול. סוגי הגידול הנפוצים הם אדנוקרצינומה וSquamous Cell Carcinoma (SCC). גידולי הוושט נפוצים יותר במדינות מתפתחות ויותר בגברים. המיקום השכיח ביותר של גידול זה הינו בוושט הקרובה לקיבה. גורמי הסיכון לגידול בוושט מתחלקים לגורמי סיכון סביבתיים ותורשתיים.
גורמי הסיכון הסביבתיים הינם עישון, רפלוקס, Barret esophagus, עודף משקל וצריכת אלכוהול בכמות רבה. גורמי הסיכון התורשתיים הינם Tylosis (Non-epidermolytic Palmoplantar Keratosis/Howel-Evans syndrome), Familial Barrett’s Esophagus, Fanconi Anemia ועוד מחלות נדירות.

אבחנה של סרטן הושט נעשית על ידי בדיקה אנדוסקופית ונטילת ביופסיה לבדיקה פתולוגית. לאחר האבחנה המטופל עובר הערכה נרחבת שכוללת בדיקה אנדוסקופית ולעיתים אף בשילוב עם בדיקת על קול (אולטרא-סאונד), בדיקת הדמיה מתקדמת כגון CT או PET-CT, בדיקות מולקולריות של הביופסיה. מטרת ההערכה הינה להבין את של מידת התפשטות הגידול על ידי בדיקת עומק חדירת הגידול דרך שכבות דופן הוושט, בדיקת המצאות גרורות או קשריות לימפה מוגדלות על ידי בדיקת ההדמיה. בנוסף עובר המטופל בדיקות נוספות כגון אקו-לב, בדיקת תפקודי ריאות, הערכה תזונתית ועוד.

הטיפול בסרטן הוושט הינו מורכב ותלוי בהערכה אשר הוצגה לעיל. במידה ומדובר בגידול קטן אשר מערב חלק שטחי של דופן הוושט ניתן לעיתים להסתפק בכריתה אנדוסקופית של הגידול אולם מקרים אלו נדירים בארצנו. במרבית המקרים התייצגות המטופל הינה בשלבים מתקדמים יותר של המחלה. הדיון בכל מטופל נעשה במסגרת דיון רב-תחומי הכולל רופאים כירורגים, אונקולוגים, כירורגים לב-חזה, גסטרואנטרולוגים ורדיולוגים. אפשרויות הטיפול מתחלקות ל:
- טיפול משולב כירורגי יחד עם כימותרפיה והקרנות בשלבים שונים. רוב המטופלים יטופלו בטיפול מסוג זה. ישנן מספר אפשרויות טיפול הכוללות טיפול בהקרנה וכימותרפיה מקדימות, בהמשך ניתוח ולאחר מכן השלמה של טיפול כימותרפי. ישנה אפשרות של ניתוח תחילה ולאחר מכן טיפול כימותרפי משלים. ההחלטה על סוג הטיפול נלקחת בעת הדיון הרב-תחומי.
- כימו-רדיאציה בלבד. טיפול זה שמור למטופלים המתייצגים עם מחלה מתקדמת ושאינה ניתנת לטיפול ניתוחי. לאחר סבב טיפול נעשית הערכה מחודשת על מנת להעריך האם ניתן להוסיף טיפול ניתוחי.

הטיפול הניתוחי בסרטן הוושט המוצע למטופלים בבית חולים הדסה עין כרם מתבצע על ידי רופאים כירורגים מומחים בעלי ניסיון רב בתחומם ובעלי שם עולמי. הניתוח מתבצע בגישה זעיר פולשנית (לפרוסקופית ותוראקוסקופית) המשלב יתרונות רבים כגון הפחתת כאב, שהיה קצרה יותר בבית החולים תוך שימור תוצאות אונקולוגיות זהות. הניתוח נעשה על ידי מספר חתכים קטנים בדופן הבטן ובית החזה בגודל של כ5-10 מ"מ. חתכים אלו משמשים להחדרת מצלמה מיוחדת ומכשירים מיוחדים לתוך חלל בית החזה והבטן אשר באמצעותם מתבצע הניתוח. הניתוחים האפשריים לכריתת וושט כוללים כריתת וושט חלקית או כריתת וושט שלמה כתלות במיקום הגידול בוושט. לאחר כריתת הוושט מתבצע שחזור של מערכת העיכול על מנת לאפשר המשכיות שלה. שחזור זה יכול להתבצע במספר דרכים והבחירה בצורת השחזור נעשית על ידי הכירורג.
יתרון נוסף לניתוח בהדסה הינו העובדה כי תוך כדי הניתוח מבוצעת בדיקה אנדוסקופית על ידי המנתח אשר באמצעותה ניתן להעריך את מיקום הגידול המדויק ובכך לקבוע סופית את סוג הניתוח הדרוש, את שולי הכריתה הנחוצים ואת חיוניות ואיכות השחזור של מערכת העיכול.