שחיקת מפרקי אמצע כף הרגל

שחיקת מפרקי אמצע כף הרגל

שחיקת אמצע כף הרגל או ארטריטיס של אמצע כף הרגל הוא תהליך של הרס מרכיבי מפרק תקין המאופיין בחוסר יציבות באמצע כף הרגל, פגיעה תפקודית חמורה וכאב. הסיבה הנפוצה ביותר לדחיקת פרקים בכף הרגל היא דלקת מפרקים פוסט טראומטית, ואחריה דלקת מפרקים ניוונית ראשונית ותהליכים דלקתיים אחרים. האזור השכיח ביותר של דלקת מפרקים משנית באמצע כף הרגל הוא מפציעות ליספרנק (Lis-Franc) נגרמת במצב שבו כף הרגל מקובצת והדוקה למשהו, כמו ברצועה של גלשן או קליפ של אופניים, ואדם נופל ולא מספיק לנתק את הרגל מהרצועה.

דלקת מפרקים בכף הרגל עשויה לנבוע גם מפלטפוס ממושך. אובדן הקשת האורכית, ולגוס האחורית וחטיפת כף הרגל הקדמית הם מאפיינים נפוצים של דלקת מפרקים באמצע כף הרגל הנגרמת על ידי פלטפוס נרכש.

תסמינים:

  • כאבים ממושכים בכף הרגל
  • הגבלת תנועה משמעותית
  • נפיחות, חום מקומי ואודם האזור
  • שטף דם ו/או חוסר יציבות של המפרק ואפילו פגיעה עצבית כתוצאה ממתיחה של עצב תחושתי

אבחנה:

אבחנה ראשונית היא בדיקה גופנית. נבדק האזור אליו המטופל מתלונן לתסמינים המצוינים לעיל. בשלב השני לאחר זיהוי אחד התסמינים רופא המטפל מפנה לצילום רנטגן או CT לצורך אבחון מידת השחיקות ומתן טיפול רלוונטי. 

הטיפול בשחיקת מפרקי אמצע כף הרגל

בשלב מוקד של התפתחות הארטריטיס הטיפול נעשה על ידי מדרסים. המותאמים לכף הרגל עם הקשחה של הנעל או המדרס להקטנת התנועתיות במפרקים אלה.

במקרה שזיזי העצם גורמים לכאבים בעת נעילת נעלים, ניתן לטפל באמצאות ניתוח פשוט להוריד את זיזי העצם הבולטים.

במקרים של כאבים כרונים בזמן הליכה והמסרסים כבר לא יעילים נדרש איחוי של מפרקים אמצע כף הרגל – tarsometatrsal joints . ניתוח זה מביא לפתרון הבעיה. חשוב לדעת שניתוח זה כולל החלמה של כשלושה חודשים ומתוכם כ6 שבועות חבישת גבס ללא דריכה.