שרוול אנדוסקופי

השמנת יתר הינה מחלה אשר גורמת לתחלואה רבה ואף לתמותה. היא קשורה במחלות כרוניות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם ואף לעליה בשכיחות לסרטן. הטיפול בהשמנת יתר הינו מורכב וכולל אפשרויות טיפול מגוונות החל מפעילות גופנית ודיאטה, דרך טיפולים תרופתיים וכלה בניתוחים מסוגים שונים. במרכז הבריאטרי בבית החולים הדסה עין כרם, ישנו צוות רב-תחומי המתמחה בטיפול בהשמנת יתר וכולל כירורגים כלליים, כירורגים אנדוסקופיים, שירות דיאטני, שירות סוציאלי ותמיכה פסיכולוגית. יחד עם שירותי התמיכה השונים לעיתים יש צורך גם בהתערבות טיפולית על מנת לרפא את מחלת השמנת היתר.

מהו שרוול אנדוסקופי?

Endoscopic Sleeve Gastroplasty, או שרוול אנדוסקופי, הינה פרוצדורה אנדוסקופית בה אנו מקטינים את נפח הקיבה והופכים אותה לצורת שרוול על ידי טכניקת תפירה מיוחדת. פרוצדורה זו, נעשית בהרדמה כללית וללא חתכים כלל. הפעולה נעשית כולה דרך פיו של המטופל תוך שימוש באנדוסקופ (מכשיר גמיש המכיל מצלמה וסיבים אופטיים לתאורה בקוטר של כ-1 ס״מ). על ידי הקטנת נפח הקיבה אנו משיגים תחושת שובע מוקדמת יותר וכך ניתן להפחית את כמות המזון הנצרך ולרדת במשקל. פעולה זו מתאימה לאוכלוסיה אשר אינה עומדת בקריטריונים לניתוח בריאטרי רשמי (כגון ניתוח שרוול או מעקף קיבה) או אינה מעוניינת בכך. זוהי אפשרות טיפול נוספת לטיפול בהשמנת יתר.


המטופלים אשר יהיו מעוניינים לעבור פעולה זו, יעברו הערכה רשמית ומדוקדקת על ידי הצוות הרב-תחומי אצלנו בבית החולים הדסה עין-כרם ויהיו במעקב ארוך טווח לאחר הפעולה. מחקרים שונים מראים כי הטיפול האנדוסקופי עוזר לירידה במשקל של עד כ-15% ממשקל הגוף. בנוסף, טיפול זה עוזר גם בהשגת הפוגה ולעיתים אף ריפוי מתחלואה נלווית כגון סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם ויתר שומנים בדם. יש להדגיש כי פעולה זו הינה חדשה ביחס לניתוחים הבריאטריים הפורמליים הקיימים כבר עשרות שנים ולכן יש כרגע מידע חסר על תוצאות ארוכות טווח.

למי מתאים שרוול אנדוסקופי?

קבוצת האוכלוסייה המתאימה לטיפול הינה אוכלוסיה בעלת BMI של 30 או יותר, מטופלים בעלי סיכון כירורגי חריג (ניתוחים מרובים בבטן עליונה או לאחר פגיעה באספקת הדם לקיבה), כגשר לניתוח בריאטרי רשמי (BMI מעל 60), או מטופלים אשר עברו ניתוח בריאטרי קודם וזקוקים לתיקון.

מהו התהליך לניתוח שרוול אנדוסקופי?

בהגיעך למרפאה בבית החולים הדסה עין כרם תפגוש\תפגשי את הרופא אותו בחרת ותעבור\י שיחה ובדיקה גופנית, בנוסף, תפגש\י עם דיאטנית ופסיכולוגית\ עובד\ת סוציאלית. בהמשך תתבקש\י לעבור הערכה מקיפה על ידי סדרת בדיקות כפי שכל מטופל הסובל מהשמנת יתר עובר במוסדנו וכוללת בין היתר גסטרוסקופיה, בדיקות דם, צילומי רנטגן ועוד בדיקות אשר יקבע הרופא המטפל. לאחר השלמת סדרת הבדיקות, תערך וועדה אשר תדון בכל מקרה ותאשר את הפעולה. לאחר אישור זה, אנו ניצור עימך קשר לקביעת מועד הפעולה.


לאחר קביעת המועד המתאים את\ה תעבור\י הערכה על ידי רופא מרדים במסגרת מרפאה טרום ניתוחית. במסגרת מרפאה זו תקבל\י הנחיות לגבי צום ותרופות לקראת הפעולה.


ביום הפעולה את\ה תגיע\י לבית החולים בהתאם להנחיות אשר קיבלת במרפאה ובצום. הפרוצדורה תתבצע בחדר הניתוח בבית החולים בהרדמה מלאה בהשגחת רופא מרדים. משך זמן הפעולה הינו כשעה-שעתיים ולאחריו תעבור\י לחדר ההתאוששות ובהמשך למחלקת האשפוז. משך האשפוז הינו לילה אחד ולרוב המטופלים משתחררים הביתה יום למחרת הפעולה.


בבית יהיה עליך לעקוב אחר הנחיות הדיאטנית לגבי תזונה. בתחילה תוכל\י לשתות נוזלים צלולים בלבד ועם הזמן נתיר לך לעבור לכלכלה סמיכה יותר ויותר עד חזרה לתזונה רגילה. שבועיים לאחר הפעולה תגיע\י לביקורת מרפאה במוסדנו וכך יחל המעקב ארוך הטווח שיכלול מעקב אחר משקלך, בדיקות דם לחסרים תזונתיים, מעקב רופא, דיאטנית ופסיכולוגית (במידת הצורך). לאחר הפעולה נבקשך לשמור על תזונה בהתאם להנחיות, ליטול תוספים תזונתיים וליטול תרופות נוספות על פי ההנחיות.


נציין כי בשלב זה הפעולה אינה נכללת במסגרת קופות החולים ולכן יכולה להתבצע באופן פרטי בלבד.