אקו לב דרך הוושט

אקוקרדיוגרפיה דרך הוושט - Trans-esophageal echocardiography - TEE

 

מטופל/ת יקר/ה

בדפים אילו תמצא מידע אודות ההליך אותו הנך עומד לעבור.
אנו עומדים לשירותך בכל פנייה או שאלה,
צוות מערך הלב

 

מהי בדיקת אקוקרדיוגפיה דרך הוושט TEE ?

אקוקרדיוגרפיה הינה בדיקה אבחנתית, המשתמשת בגלי קול מעל בית החזה על מנת ליצור הדמיה של הלב . במצבים בהם בדיקה דרך בית החזה אינה מספקת תמונה טובה, לדוגמא בחלקים של הלב המרוחקים יותר מדופן בית החזה, מבוצעת בדיקת אקוקרדיוגרפיה דרך הוושט ( TEE) . הוושט עוברת מאחורי הלב ובסמיכות רבה אליו והבדיקה מבוצעת ממרחק קצר ובאיכות טובה.

 

מהי מטרת הבדיקה?

מטרת אקוקרדיוגרפיה דרך הושט הינה הדגמת אזורים בלב ובאבי העורקים שלא נראים בבדיקת אקו לב רגילה.

 

כיצד מתבצעת בדיקת אקוקרדיוגרפיה דרך הוושט?

הבדיקה מבוצעת על ידי רופא קרדיולוג ואיש צוות נוסף (רופא, אחות, טכנאית, רופא מרדים).  לפני הבדיקה, תחובר למד לחץ דם, ומד סטורציה על מנת לקבל ניטור רציף במשך כל הבדיקה. כמו כן, יורכב לך עירוי נוזלים דרכו תקבל חומרי טשטוש והרדמה חלקית. על מנת להקל על מעבר הצינורות בדרכי הבליעה, יוזלף תרסיס של הרדמה מקומית ללוע.

בבדיקה יוחדר צינור גמיש, המכיל בקצהו מתמר של אקו לב לתוך הוושט. במכשיר האקו נעקוב אחר התמונה במבטים השונים. במהלך הבדיקה נוסיף לך חומר טשטוש לפי הצורך. אחר שנסיים את הבדיקה, נשלוף את המתמר.

 

כמה זמן אורכת הבדיקה?

משך הבדיקה כ 15-20 דקות.

 

מהן ההכנות לבדיקה?

צום של 6 שעות לפני הבדיקה.
יש להגיע לבדיקה עם מלווה

 

האם ארגיש כאב?

הבדיקה אינה כרוכה בכאב, למעט אי נוחות הנגרמת מהחדרת המתמר דרך הלוע, אך חומרי הטשטוש מקלים עליה.

 

מה קורה בתום הבדיקה?

בתום הבדיקה, תישאר להשגחה תחת ניטור של אקג ולחץ דם עד לחזרה לערנות מלאה.  ניתן לאכול ולשתות כשעה מסיום הפעולה, בערנות מלאה, באישור הצוות הרפואי. כאשר תפוג ההשפעה של תרופת הטשטוש, נוציא את העירוי ונשחררך לביתך. במידה והינך מאושפז זה השלב בו תחזור למחלקה.

 

מה תרגיש לאחר הבדיקה?

לאחר הבדיקה תחוש מעט עייף ומטושטש, ובשעות שלאחר הבדיקה הרפלקסים שלך יהיו איטיים מעט יותר. לכן אנו מבקשים ממך לא לנהוג או לבצע פעולות עדינות ומסוכנות כ-6 שעות לאחר הבדיקה.

אנו מאחלים לך הצלחה ובריאות איתנה,
צוות מערך הלב

נכתב על ידי: אורינובסקי אירה, אחות ראשית מערך הלב; טלי קורן, מתאמת מנהלית מערך הלב
אושר על ידי: פרופ' רונן בארי, מנהל יחידה לקרדיולוגיה אבחנתית

המידע המופיע בפרסום זה נועד להשכלה בלבד ואינו מהווה חוות דעת רפואית ובכל מקרה, אינו תחליף לייעוץ מקצועי רפואי. כל הזכויות שמורות להדסה ©. אין לצלם, להעתיק ולעשות כל שימוש מסחרי מבלי לקבל אישור בכתב מאת הדסה. החוברת מנוסחת בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד אך היא מיועדת לנשים וגברים כאחד.2022 .
ניתן לעיין בדפי מידע נוספים של "הדסה" באינטרנט: ,www.hadassah.org.il באתר "דפי מידע למטופל/ת".