אקו לב

בדיקת אקו לב/ECHOCARDIOGRAPHY

בדיקת האקוקרדיוגרם או בשמה המקוצר "אקו" היא בדיקה על-קולית (אולטראסאונד) של הלב וכלי הדם. הבדיקה מבוצעת מעל 50 שנה. בבדיקה משתמשים במכשיר המשדר גלי קול שאינם נשמעים באוזני בני האדם. הגלים המוחזרים ע"י רקמת הגוף מתורגמים לתמונה ומאפשרים לצפות בלב וכלי הדם תוך כדי תנועה.
הבדיקה מאפשרת לבדוק את מבנה הלב, להעריך את תפקוד המרכיבים השונים, כולל החדרים והעליות (פרוזדורים) המהווים את עיקר שריר הלב, להעריך את תפקוד המסתמים שבלב ולמדוד את זרימת הדם בלב. ניתן גם לחשב הפרשי לחץ בין המדורים בלב.

כל אלו יאפשרו לרופא המטפל שלך להעריך טוב יותר את מצב הלב.
השימוש בבדיקות אקו לב מהסוגים השונים הינו רחב ומגוון. לאנשים בריאים בדיקת האקו לב מהווה חלק מהערכה בסיסית של הלב. בספורטאים היא מתבצעת בתחילת דרכם או כחלק ממעקב. הבדיקה משמשת כמובן כאמצעי חשוב של הערכה בחולים, הן נבדקים הבאים מהבית והן במסגרת אשפוז בבית-החולים.

גלי קול אינם קרינה ואינם גורמים לנזק גופני כלשהו בעוצמות בהם אנו משתמשים בבדיקה. הבדיקה אינה גורמת לכאב או סבל.

 

בדיקת אקו לב הרגילה נקראת גם ECHOCARDIOGRAPHY) TTE)

 

כיצד מתבצעת בדיקת אקו לב?

הבדיקה מתבצעת ע"י טכנאית אקו מנוסה ובחלק מהמקרים על ידי רופא. בתחילת הבדיקה מתבקש המטופל להוריד את החולצה או החלק עליון של הלבוש. הוא יקבל חלוק פתוח מלפנים או סדין לכסות. עם תחילת הבדיקה על המטופל לשכב על מיטת הבדיקה, על הצד השמאלי. הבדיקה מתבצעת באמצעות מתמר בגודל דומה למכשיר טלפון נייד, עם ג'ל מיוחד. מגע הג'ל בעור עלול להיות מעט קריר.
הבדיקה מתבצעת ממספר מבטים: ליד עצם החזה, בחזה התחתון השמאלי, ברום הבטן ובבסיס הצוואר. מבטים נוספים יבדקו לפי הצורך. החשיבות בהסתכלות ממספר מבטים וכיוונים הוא כדי להשלים תמונה מלאה של הלב. הבדיקה מוקלטת על מערכת דיגיטלית ובהמשך נבדקת ע"י רופא, קרדיולוג מומחה באקו לב.

 

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

בדיקת אקו לב רגילה נמשכת כחצי שעה. במקרים מיוחדים, כאשר נדרשת הערכה מדוקדקת של תפקוד מסויים של הלב, עשויה הבדיקה להמשך זמן ארוך מעט יותר.

 

מה אקבל לאחר הבדיקה?

תשובה כתובה חתומה ע"י הרופא האחראי על הבדיקה, נשלחת בדרך כלל בדואר לכתובת אותה מוסר המטופל למזכירה. הבדיקה נשלחת תוך מספר ימים, למעט בדיקות מסוימות בהן נדרשת הערכה העשויה להמשך זמן רב יותר. במקרים דחופים התשובה נמסרת מוקדם יותר.
במידה ונדרשת תשובה דחופה, או במשלוח בפקס - אנא מסור זאת למזכירה או לטכנאית.
ניתן לקבל גם דיסק עם הבדיקה הצרובה, באם נדרש, לצורך הצגה לרופא אחר או לשם חוות דעת שניה. אנא מסור בקשתך למזכירה.

 

בדיקות אקו לב מיוחדות

אקו דרך הושט - TRANSESOPHAGEAL ECHOCARDIOGRAPHY) TEE)

מדוע מבוצעת בדיקת אקו לב דרך הושט?

ישנם מצבים בהם בדיקה דרך בית החזה אינה מספקת תמונה טובה דיה או אינה מאפשרת לענות על שאלות מיוחדות. למשל- כאשר מעונינים בפרטים קטנים על העליה השמאלית והמסתם המיטרלי שבינה לבין החדר השמאלי, כאשר מעונינים בבדיקה טובה של אבי העורקים או כאשר מחפשים מקור בלב לארוע מוחי (CVA). חלקים אלו של הלב הם המרוחקים יותר מדופן בית החזה. לעומת זאת, הושט עוברת מאחורי הלב ובסמיכות רבה אליו. את הקרבה הזאת ניתן לנצל לשם הדמיית הצד השמאלי של הלב ממרחק קטן מאוד. בדיקה זו מאפשרת לקבל תמונות איכותיות של חלקי הלב ואבי העורקים. ההמלצה על ביצוע בדיקה זו הינה של הרופא המפנה.

 

איך מבוצעת הבדיקה?

בעת הבדיקה מוחדר צינור גמיש (הדומה לזה שבשימוש באנדוסקופיות של הקיבה) המכיל בקצהו מתמר של אקו לב
על המטופל להיות בצום מוחלט 6 שעות לפני הבדיקה. תרופות - ניתן לבלוע עם מעט מים, עד שלוש שעות לפני הבדיקה.
עם הגעת המטופל יוסבר תהליך הבדיקה, והוא יתבקש לחתום על הסכמה כתובה, כמקובל.

מטופל הסובל מאלרגיות כלשהן, ממחלות בלוע, בושט או בקיבה, או ממחלות כבד וראות- יש ליידע את הצוות הרפואי, כמו כן יש ליידע את הצוות על מחלות זיהומיות.
למטופל יוחדר עירוי לווריד ביד, ימדדו לחץ הדם וריוויון החמצן בדם והוא יחובר למוניטור לצורך ניטור א.ק.ג. מדידות אלו ייעקבו משך כל הבדיקה. בהמשך מרדימים את הלוע ובית הבליעה בעזרת ספריי אלחוש והמטופל יתבקש לשכב על צד שמאל. אחר כך ונזריק דרך הוריד חומר טשטוש. חומר הטשטוש גם גורם למטופל לשכוח את כל מה שיקרה מעתה ועד לאחר סיום הבדיקה.
את החדרת המתמר מבצעים לאחר שמנרככים אותו היטב עם חומר ג'ל.
במהלך הבדיקה עוקבים אחר התמונה במכשיר האקו לב במבטים השונים שיש צורך לבדוק.

במהלך הבדיקה במידת הצורך, מוסיפים חומר טשטוש וכן יתכן ותנתן זריקה של תמיסת מלח פיסיולוגית המכילה בועות מיקרוסקופיות, המאפשרת לנו לשלול מעבר ישיר של דם מצד ימין של הלב לצד שמאל דרך חור במחיצה. היות ותמיסה פיזיולוגית (שהרכבה כהרכב המלחים בדם), אין היא מורגשת כלל ואינה גורמת לתופעות לוואי.
בסיום הבדיקה, ישלוף המתמר ויבוצע בו חיטוי וניקוי.
המטופל מתעורר בנחת. תחילה במיטת הבדיקה ולאחר מכן בכורסה, תחת השגחתנו. כאשר הצוות הרפואי בטוח שפגה ההשפעה של תרופת הטשטוש, יוצא העירוי והטופל ישוחרר לביתו. במידה והוא מאושפז,-הוא יוחזר למחלקה.

 

ההרגשה לאחר הבדיקה

לאחר הבדיקה המטופל יחוש מעט עייף ומטושטש. בשעות שלאחר הבדיקה יהיו הרפלקסים של המטופל איטיים מעט יותר. לכן אין לנהוג או לבצע פעולות עדינות ומסוכנות כ-6 שעות לאחר הבדיקה.
לבדיקה יש להגיע עם מלווה שיוכל להחזיר את המטופל הביתה. לאחר הבדיקה תתכן שארית של הרדמה בלוע, ולכן לא מומלץ לאכול או לשתות בשעה שלאחר הבדיקה.
כאב גרון קל יתכן ביממה לאחר הבדיקה.
במידה ומופיע כאב בחזה או ברום הבטן, הקאות, פליטת דם או כאב חזק בלוע יש לפנות לחדר מיון או ליצור קשר עם יחידת האקו לב.

 

האם הבדיקה מסוכנת?

לפני הבדיקה הרופא יסביר למטופל בפירוט את הסיכונים. אלו נדירים ביותר וברובם מקומיים וחולפים. בדיקות אקו לב דרך הושט מבוצעות במספרים גדולים במוסדנו ויש לנו ניסיון רב מאוד בביצוען. אם מופיעים סימפטומים שהמטופל חושב שהם קשורים לבדיקה, יש ליצור קשר עם יחידת האקו והצוות יענה לשאלותיך.
במידה ומופיעים דימומים מהלוע או הקאות מרובות יש להגיע לחדר מיון בהקדם.

 

בדיקת אקו לב במאמץ - STRESS ECHOCARDIOGRAPHY

למה אקו במאמץ?

לעתים, מבחן מאמץ אינו נותן תשובות חד משמעיות. במקרה כזה ניתן להגדיל את דיוק הבדיקה ע"י הסתכלות ישירה על הלב העזרת מכשיר האקו לב. ניתן לראות האם השינויים בא.ק.ג אמיתיים והאם קיימת בעיה באספקת הדם ללב. הסימנים לבעיהמופיעים בדרך כלל בשיא המאמץ, ויהיו בצורה של הפרעות בתנועת דפנות הלב.

 

איך מבוצעת הבדיקה?

לצורך בדיקת אקו לב במאמץ אין צורך להיות בצום יש להמנע מארוחה משמעותית בשעתיים לפני הבדיקה. תרופות יש לקחת כסידרן, אך יש להתייעץ עם הרופא המפנה לגבי תרופות ממשפחת "חוסמי בטה" (כדוגמת נורמיטן, נורמלול, קרדילוק, קונקור, לופסרור ודומיהן). יש רופאים המעוניינים לבצע את הבדיקה תחת הטיפול בתרופה, אך ברוב המקרים המטופל יתבקש שלא ליטול אותה ביממה שלפני הבדיקה.
הבדיקה מבוצעת בחדר בדיקות המאמץ. המטופל יחובר לא.ק.ג ולמכשיר המודד רוויון חמצן בדם.

בתחילת הבדיקה מבוצעת בדיקת אקו לב במנוחה. אחריה המטופל יתחיל לרוץ על מסלול בדיקות המאמץ, לפי הפרוטוקול המקובל למבחני מאמץ. המטופל יצטרך לרוץ על המסלול עד להגעה לדופק המטרה או עד לסיום הבדיקה. בסיום המאמץ המטופל יתבקש לחזור במהירות למיטה לצורך בדיקת אקו נוספת, לאחר המאמץ. לעתים יש לחזור על בדיקת אקו לב פעם שלישית, לאחר שהדופק חוזר למנוחה.

 

איך ארגיש לאחר הבדיקה?

לאחר הבדיקה תחוש מעט עייף ומהירות ההתאוששות תלויה בכושר הגופני שלך. לא צפויות תופעות לוואי של הבדיקה עצמה מעבר לכך.
האין הבדיקה מסוכנת?
בדיקת אקו במאמץ אינה יותר מסוכנת מבדיקת מאמץ רגילה. לעתים מאוד נדירות יתכנו הפרעות קצב במאמץ, ולכך יש לנו בחדר ציוד לטיפול בהן, ונמצא תמיד רופא בחדר או סמוך לו.

 

אקו לב עם תרופה (דובוטמין) DSE

למה אקו-דובוטמין?

ישנם אנשים, אשר בשל מגבלה גופנית אינם מסוגלים לבצע מבחן מאמץ רגיל או שאינם מסוגלים לבצע מבחן מאמץ מלא בשל כשר גופני ירוד מאוד. למטופלים אלו אנו נותנים תרופה, הנקראת דובוטמין, אשר מחקה את מצב המאמץ בלב.

 

איך מבוצעת הבדיקה?

לצורך בדיקה זו אין צורך להיות בצום, אלא רק להמנע מארוחה משמעותית בשעה לפני הבדיקה. תרופות יש לקחת כסדרן, אך יש להתייעץ עם הרופא המפנה לגבי תרופות ממשפחת "חוסמי בטה" (כדוגמת נורמיטן, נורמלול, קרדילוק, קונקור, לופסרור ודומיהן). יש רופאים המעוניינים לבצע את הבדיקה תחת הטיפול בתרופה, אך ברוב המקרים יבקשו לא ליטול אותה ביממה שלפני הבדיקה.
בשלב הראשון, אנו נסביר לך היטב את מה שצפוי בבדיקה, ונבקש את הסכמתך הכתובה כמקובל, אבל נשמח כמובן בכל שלב לענות על כל שאלה שתעלה. אם אתה סובל מאלרגיות כלשהן, מהפרעות בקצב הלב, מבעיות פרוסטטה או מגלאוקומה- זה הזמן לספר לנו.

בתחילת הבדיקה יוחדר למטופל עירוי לווריד ביד, וימדדו לחץ הדם וריוויון החמצן בדם. המטופל גם יחובר למוניטור א.ק.ג. במהלך כל הבדיקה יעקוב הצוות אחר מדידות אלו. בשלב הראשון תבוצע בדיקת אקו ללא תרופה, לצורך השוואה בהמשך. לאחר מכן תתחיל הזלפת התרופה דובוטמין, תחילה במינונים קטנים שילכו ויגדלו. בכל שלב אנו נסתכל שוב באקו, וכן נמדוד דופק ולחץ דם. אם אתה חש אי-נוחות, כאבים בזחה או קוצר נשימה- אנא ספר לנו. במהלך הבדיקה צפוי שתרגיש כאילו אתה מבצע מאמץ- זוהי התגובה הצפויה.

הבדיקה תסתיים כאשר תגיע לדופק המטרה, או אם יתפתחו סימפטומים, או אם נראה באקו הפרעה חדשה. אם לא תגיע לדופק המטרה בשיא המינון המומלץ של דובוטמין, אנו נוסיף תרופה נוספת הנקראת אטרופין אשר מזרזת את קצב הלב.
לאחר שנסיים את הבדיקה, תמשיך לשכב במיטה תחת השגחתנו עד אשר הדופק שלך יחזור למצבו הבסיסי.

 

איך ארגיש לאחר הבדיקה?

לאחר הבדיקה המטופל יכול לחוש מעט עייפות, אך לא צפויות השפעות ארוכות טווח. במידה ויחוש כאבים בחזה או דפיקות לב מהירות- יש ליצור קשר עם יחידת האקו.
יש ליצור קשר עם יחידת האקו אם מתפתח קושי במתן שתן, כאבי ראש, לחץ בעיניים או טשטוש ראייה.

האם הבדיקה מסוכנת?
לפני הבדיקה הרופא יסביר למטופל בפירוט את הסיכונים. הסיכונים נדירים ביותר. הסיבוך השכיח הוא התפתחות הפרעה בקצב הלב- במצב זה יש נפסיק מיידית את מתן התרופה, ובמידת הצורך ההפרעה תטופל. הבדיקה עלולה לעיתים נדירות לגרום להפרעת קצב קשה ומסוכנת. אנו צוות מערך הלב, ערוכים לטפל בהפרעות אלו.

 

בדיקת אקו לב תוך לבבית (ICE)

בדיקה המתבצעת במהלך פעולה צינתורית, במסגרת אישפוז. בדרך כלל בדיקה אקו חודרנית זו מתבצעת לתמיכה לביחידה לאלקטרופיזיולוגיה.