עין יבשה

ד''ר העיניים שלי יבשות

לפעמים נגמרות הדמעות או איכות הדמעות לא מספיקות כדי לשמור על פנים העין. מצב זה גורם לאי נוחות בעיניים ובכך יוצרת תלונה שכיחה מאוד במרפאות העיניים.

מהי עין יבשה?

עין יבשה כשמה כן היא, כמות הדמעות מועטה ו/או הדמעות לא באיכות מספקת משמע אין רטיבות בעין ואינה מוגנה. בדיוק כמו העור. תאים המצויים על פני העור נושרים ומתחלפים כל הזמן בתאי עור חדשים, אך כאשר יש עין יבשה קצב נשירת התאים גבוה מידי וכאשר הם נושרים מתגלה תחתיהם תאי עצב חשופים ותאי העצבים הללו שולחים אותות כאב למוח. העין נהפכת לאדומה ולעיתים מפרישה. כמו כן איכות הראייה נפגעת מהמצב הרפואי ויכול להיווצר ראייה מטושטשת שהרי פנים העין היא כמו עדשה של מצלמה מבחינת הראייה שלנו, משמע פני שטח העין דומים לעדשה של מצלמה וכאשר העדשה שרוטה כך יהיה הצילום והראייה שלנו.
במרבית המקרים אין סיבה ישירה הגורמת להתייבשות העין. אך ישנם מחלות שהתרופות הניתנות לטיפול במחלה הנלקחות דרך הפה פוגעות בכמות ייצור הדמעות. (מחלות במערכת החיסונית, מחלות מפרקים ומחלות בדרכי העיכול.)

הטיפול בעיין יבשה:

הדבר החשוב הראשון לעשות כאשר העין יבשה, להיזהר ולהימנע מאוויר יבש כמו מזגן ורוח ישירה על הפנים. מומלץ להרכיב משקפי שמש המסוגלות להגן על העיניים גם מפני קרינת השמש.
כמובן יש לפנות לרופא עיניים אשר יכוון גם לטיפול הנכון עם מגוון תכשירים ושיטות טיפול שונות בהתאם למצב הרפואי הרלוונטי לאותו המטופל.

  • דמעות מלאכותיות – כאשר אין מספיק או כלל דמעות נוטלים טיפות לעיניים מסוג דמעות מלאכותיות. תרכובת הטיפות לעיתים צמיגית יותר ובכך נשאר זמן רב יותר על שטח פני העין.
  • משחות וג'לים – מיועדים לכסות את כלל שטח פנים העין לשעות ארוכות.
  • תרופות נוגדי דלקת – ישנו גם מרכיב דלקתי בעין היבשה ולכן ישנו צורך בטיפול סטרואידים. טיפול זה מסוגל לעזור רק לחלק מן המטופלים ולהקטין את הבעיה.
  • חסימת דרכי הדמעות – בעין ישנם שני מערכות נפרדות הקשורות לדמעות. האחת מייצרת דמעות והשנייה תפקידה לפנות את הדמעות מחוץ לעין. יצוא הדמעות מחוץ לעין עובד על מנגנון מיוחד אשר אוסף את הדמעות דרך שני פתחים בכל עין, אחד ממוקם בעפעף העליון והאחר בעפעף התחתון. כאשר אנו ממצמצים פעולה זו תגרום לשאיבת הדמעות ומשם יעברו לאף. מנגנון זה חשוב וחיוני אך כאשר ישנה עין יבשה וכל דמעה חשובה יבצעו הליך זה על ידי התקנת ''פקקים'' קבועים. פקקים אלו סוגרים את מעבר בצינורית ניקוז הדמעות וכך הדמעות נשארות על פני שטח העין.
  • ניתוחים – כאשר אופציות של נטילת תרופות אינה מועילה או אם המצב חמור אשר מצריך ניתוח ישנם כמה אופציות ניתוחיות אשר יסייעו לסובלים מעין יבשה.