מחקר קליני הדסה עין כרם

מחקר קליני במחלקה לרפואת הפה הדסה עין כרם

תהליכים בתוך חלל הפה

מעקב דיגיטלי: תרומת שינויי גודל וצבע באבחנה של נגעים בחללהפה (ד"ר צרנינסקי)
צילום הנגע נעשה במצלמה אינטרא אורלית מסוג ויפרקאם (Vipercam) הקיימת במחלקה. תנאי הצילום משתנים בין המקרים וגם באותו מקרה בזמנים שונים. בנוסף משתנה גם המרחק שבין עדשת המצלמה לנגע ומשתנית התאורה ולכן יש צורך בכיול המדידות. העיוות (בצבע ובצורה) יכויל בעזרת מדבקות סמוכות לנגעות וכנת המחשב תאתר אותו ותתקן את המדידות המתקבלות.

לצורך מדידה מדויקת ובלתי תלויה של מדדי הצבע ותיקון עיוותי הצבע נעבור לטרנספומציה המפרידה בין מידע התוכן שלהתמונה (עוצמה) ואינפומרצית הכרומה (צבע) שיטה הקרויה 'לאב' (Lab). במהלך המעקב אחר נגעים טרום ממאירים וממאירים תערך השוואה של שינויי גודל וצבע של הנגעים ובכך ניתן יהיה להעריך את השינוי או השיפור החל באותם נגעים. המטרה היא לבדוק תוצאות אלו מולתוצאות היסטולוגיות (ביופסיה), סיטולוגיה וצביעה ויטלית (שימוש ב Toluidine Blue המזהה אזורים עם קצב חלוקה מוגבר). קשר בין מחלות כלליות, טיפול בהן ותופעותאורליות.

מחקר קליני המיועד לזיהוי של התופעות השכיחות הקשורות למחלות כלליות ודרכי טיפול בהן. לאחרונה החל שימוש בלייזר לטיפול בנגעים במוקוזה האורלית עםתוצאות חיוביות.

מאפיינים של חולים עם כאבי ראש ואורופאציאלי (פרופ' רפאל בן-אוליאל, פרופ' שרב).
המרפאה לכאב פנים ולסתות הוא מרכז שניוני או שלישוני להפניות. המקרים שמגיעים הינם קשים ומורכבים ומקור עשיר לעבודות על הקשר בין כאבי פנים למנגנונים וסקולרים דימויי מיגרנה, עם טראומה לאזורראש צוואר ועם מנגנונים נוירופטיים. בעבר מרפאה זו פרסמה מספר עבודות חשובות בנושאים אלו ובעתיד אפשר להרחיב את היקף המחקר לשיתוף פעולה עם ביה"ח, לדוגמה עם המחלקה לאורטופדיה בנושא כאבי ראש\פנים פוסט-טראומטיים. בשילוב עם היכולת שלנו להעריך נזק עצבי כפי שמפורט למטה יש פוטנציאל לביצוע מחקר בתופעות של של נזק וכאב לאחרטראומה.

בנוסף ישנם תכניות להמשך מחקרים קליניים משותפים עם המחלקה לכירורגייתפה ולסתות כפי שבוצעו בעבר.

שינויים סנסוריים ככלי אבחנתי ומחקרי - ד"ר אליאב, (פרופ' רפאל בן-אוליאל).
הערכה מדויקת של ספי תחושה וכאב בעור הפנים למספר גירוים (חום\קור, חשמל, דקירה) מאפשרת לנו להפריד בין עצבוב למגע קל לזהשמעביר כאב. בכך אנחנו מסוגלים לקבוע אילו סיבים נפגעו ובאיזו מידה. השימושיםהקליניים רבים ובמחקר השיטה הוכחה כבעלת יכולת אבחנה בתהליכים ממאירים בחלל הפה. המחקר המשיך בבדיקת הקשר בין ספים באזור המפרק הטמפורומנדיבולרי להפרעות במערכת הלעיסה ופרוייקטים נוספים מתוכננים לעתיד.

החולה בסיכון רפואי
מחקר בשטח זה פעיל מאוד במחלקה. המחקר מתבצע בחולים קרדיווסקולאריים, סוכרתיים, ובחולים לאחר טיפולים לסרטן (כולל מושתלי מח עצם). כתוצאה ישנם מאמרים שהתפרסמו בעיתונים במובילים בתחום והעבודות זוכות לציטוטים רבים. שליטה בחרדה ובכאב הקשורים לטיפול דנטאלי. פרופ' קופמן מנהל היחידה לטיפול שיניים נמרץ, מנהל מזה שנים מחקר על שיטות להרגעה ולשליטה בכאב בזמן טיפול שיניים.