קטנצ

קטנצ'יק שתהיה לי בריא - מחלות שכיחות אצל תינוקות

כל כך קטנים וכבר סובלים. מצוננים, משתעלים, מקיאים, משלשלים ועוד ועוד וזה לא נגמר. ריכזנו עבורכם רשימת תופעות עיקריות הטורדות את מנוחתם של ההורים

שלשולים:

שלשול הוא תופעה שכיחה מאוד בעיקר בקיץ, אך קיימת גם בחורף. הגורמים למחלה בקיץ הם וירוסים של מערכת העיכול, ובחורף - וירוס ששמו 'וורטה'. לרוב מדובר בשלשולים ויראליים, אך לעתים הגורם הוא חיידקי (סלמונלה, שיגלה, איקולי ועוד). ההדבקה מתרחשת לרוב עקב אי שמירה על כללי היגיינה, או מזון או מים מזוהמים. הסימפטומים של התופעה הם: צואה נוזלית, כאבי בטן, לעתים חום גבוה, חוסר תיאבון ובחילות. הטיפול הניתן בדרך כלל הוא טיפול תומך של מתן נוזלים. אם קיים חשד לדיזנטריה בקרב ילדים עד גיל חצי שנה, הטיפול ייעשה בעזרת אנטיביוטיקה. הסיבוכים שיכולים להיגרם הם התייבשות והפרעה באיזון המלחים בדם.

הקאות:

מחלות ילדים רבות מלוות בהקאות. זוהי פעולה רפלקסיבית, שבמהלכה מתכווצים שרירי הבטן והסרעפת כשהקיבה רפויה. יש להבדיל בין הקאה לפליטה שהיא הוצאה קלה של תוכן הקיבה דרך הפה כתוצאה מגיהוק (לרוב אצל תינוקות עד גיל שנה). הסיבה הנפוצה להקאות אצל ילדים היא זיהום במעיים או בקיבה, הנגרם בדרך כלל ע"י נגיפים אך גם ע"י חיידקים. סימנים הנלווים הם שלשולים, חום וכאב בטן. בדרך כלל נפסקות ההקאות אצל ילדים בלי טיפול רפואי, אולם חשוב להקפיד על אספקת נוזלים כדי למנוע התייבשות. כדאי להימנע ממזון מוצק המכביד על הקיבה ולהרבות בשתייה במינונים קטנים. אם ההקאות נמשכות יותר מ-24 שעות ומלוות בכאב בטן חזק במיוחד, עוויתות, בטן נפוחה, דם או מיץ מרה בקיא, סימני התייבשות וחוסר יכולת לשתות מספיק נוזלים יש להגיע מיד לרופא.

הצטננות:

תופעה הפוקדת את כל הילדים. הצטננויות נגרמות מנגיפים (וירוסים), וכל התעטשות יכולה להעביר את הנגיף מאדם לאדם. הסימפטומים הנלווים: נזלת, התעטשות, עיניים אדומות, כאב גרון, קושי בבליעה ולעתים גם חום קל. בדרך כלל הצטננות חולפת אחרי מספר ימים, אלא אם חלים סיבוכים (למשל דלקת אוזניים). כיוון שאין טיפול תרופתי להצטננות נפוצה, כדאי לדאוג שהילד ינוח וישתה יותר מהרגיל.

שיעול:

אבק וחומרים אחרים ממערכת הנשימה החוצה. השיעול מבטא מצד אחד תגובה הגנתית טבעית של הגוף, ומשום כך לא תמיד יש לדכאו. מצד שני, שיעול מתמשך מחליש את הגוף, מפריע לישון, יכול לפגוע בנימי דם, ברקמת הריאות ועוד. שיעול

אלרגיה:

רגישות יתר של הגוף לחומרים מסוימים. התגובה האלרגית היא תגובתו הטבעית של הגוף המפעיל את מנגנוני ההגנה שלו נגד חומרים אלה, כאילו היו מחוללי מחלה. "אמצעי הלחימה" בהם משתמש הגוף הם: נזלת, התעטשויות, גודש באף, דמם מהאף, שיעול, עיניים מגורות ואדומות, ליחה, אודם בגרון, גרד בעור, עייפות ולעתים גם קשיי נשימה בזמן השינה. התגובה האלרגית היא למעשה "אזעקת שווא", ואין בה יכולת לגרום נזק לגוף, אולם הסימפטומים הם לעצים כשל מחלה ממש. האבחון נעשה אצל רופא מומחה באלרגיה, אשר מבצע בדיקות לגילוי האלרגן.

דלקת אוזניים:

דלקת אוזניים היא בדרך כלל תהליך של הזדהמות משנית, הנובע מחוסר אוורור תקין של האוזן כתוצאה מנזלת. החיידקים הגורמים לדלקת אוזניים הם בדרך כלל הפניאומוקוק וההמופילוס. הסימנים הם כאבים באוזן, חוסר שקט ובדרך כלל ילד מנוזל ומשתעל. הטיפול נעשה בעזרת טיפות אוזניים לשיכוך הכאבים, וטיפול נגד הנזלת כדי להקל על הגודש. טיפול אנטיביוטי ניתן רק כשמופיעים מוגלה וחום גבוה. כאשר דלקות אוזניים חוזרות ונשנות, תיתכן ירידה בשמיעה והפרשה כרונית מהאוזן.

 

לכתבות נוספות באותו נושא שכדאי לקרוא:

מרפדים את הקן

חום אצל תינוקות וילדים ומחלות חורף

תזונת התינוק בשנה הראשונה

פריחה מסוג אחר – תפרחת חיתולים