קולפוסקופיה

למי מיועדת קולפוסקופיה?

בדיקות סקר למצבים טרום ממאירים בצוואר הרחם (בדיקת הפאפ ובדיקת ה DNA לוירוס הפפילומה) חשובות למניעת סרטן צוואר הרחם. כאשר תוצאות בדיקות הסקר איננן תקינות, כאשר הינך סובלת מתסמינים כמו דמם נרתיקי לאחר קיום יחסי מין, או כאשר הרופא המטפל מתרשם מנגע בצוואר הרחם, מוצעת קולפוסקופיה. זוהי בדיקה של צוואר הרחם תחת מיקרוסקופ מגדיל, במהלכה קיימת אפשרות לדגום (ביופסיה) כל איזור שנראה חשוד.
לא כל אישה עם פאפ שאינו תקין/בדיקה חיובית לנגיף הפפילומה, זקוקה לטיפול. לעיתים כל שנדרש הוא מעקב בלבד. בדיקת הקולפוסקופיה מסייעת באבחון אותן נשים שזקוקות לטיפול.
למה לצפות?
השלב הראשון בבדיקה הוא החדרת ספקולום לנרתיק, מכשיר המרחיב מעט את הנרתיק, בכדי לראות את פנים הנרתיק וצוואר הרחם. זו בדיקה זהה לזו שאת מכירה אצל הגינקולוג שלך. בהמשך, בעת הבדיקה, משתמשים בחומץ (חומצה אצטית) ו/או לוגול, הצובע איזורים חשודים על פני הצוואר ומאפשר לבודק לראות מה היקף הנגע החשוד ומיקומו.
בשלב זה ייתכן שתרגישי מעט קור בנרתיק ותחושת צריבה קלה.
הגודל של הנגע, מהירות ואופן הצביעה בלבן מסייעים לבחור את מיקום הביופסיה (דגימת פיסת רקמה) הרצוי. ביופסיה לרוב נעשית ללא הרדמה מקומית, מכיוון שגורמת אי נוחות בלבד ללא כאב. המידע שיתקבל מהביופסיה לאחר בדיקה פתולוגית, יאפשר להבין כמה חמור הנגע והאם יש צורך לטפל בו. כאשר הנגעים הללו מאותרים בזמן ומטופלים, ניתן למנוע התפתחות של סרטן צוואר הרחם.
במקרים מסויימים יהיה צורך לדגום את החלק הפנימי של צוואר הרחם (endo cervical curretage), פעולה שיכולה לגרום לך תחושה של התכווצויות לזמן קצר בלבד.
לאחר לקיחת הביופסיה, נשתמש בחומר מיוחד (silver nitrate) לעצירת הדימום. שימוש בחומר זה עלול לגרום לתחושה של צריבה קלה. לאחר הפעולה ייתכן ותסבלי מהפרשות חומות/דימום בכמות קטנה למשך מספר ימים.

הבדיקה הקולפוסקופית והביופסיה מבוצעות במרפאותינו ב"הדסה". אנא צרי קשר ונקבע לך תור בהקדם.