גידולי דופן בית החזה (Chest Wall Tumors)

דופן בית החזה בנוי ככלוב המגן על איברי החזה. הוא מורכב מעצמות (עצמות השכמה, הבריח והחזה), צלעות, סחוסים, חוליות עמוד השדרה, שרירים, רקמת שומן ורקמות חיבור. זהו מבנה מורכב, הנותן הגנה ללב, ריאות, דרכי האוויר, וושט וכלי הדם הגדולים. בנוסף, למבנה זה תפקיד חשוב במחזור הנשימה (שאיפה ונשיפה).

ניתן לחלק את הגידולים בדופן החזה לשתי קבוצות - האחת, מורכבת מגידולים ראשוניים, שמקורם בדופן החזה (עצם, סחוס, שריר, רקמת שומן, רקמת חיבור). גידולים אלו יכולים להיות ממאירים או שפירים. הקבוצה השנייה מורכבת מגרורות של גידולים שמקורם מחוץ לחזה.

ככלל, גידול ראשוני של דופן החזה אינו שכיח. אנו מאפיינים את הגידול לפי הרקמה ממנה החל להתפתח - עצם, סחוס, שריר, שומן. ההתנהגות הביולוגית שלהם שונה. הגידולים הממאירים חודרים לאיברים בסביבתם ויכולים לשלוח גרורות, בעיקר לריאות, מכאן החשיבות של גילוי מוקדם. הם מופעים בכל קבוצות הגיל, כולל ילדים.

בד׳׳כ ההסתמנות של גידול בדופן החזה היא של גוש, קשה או רך, הנמוש על ידי המטופלים. לעיתים מלווה בכאב מקומי. המשך הברור יכלול מספר בדיקות - צילום חזה, CT חזה, MRI של דופן בית החזה. במרבית המקרים תילקח דגימת רקמה (ביופסיה) לצורך אבחנה של סוג הגידול. המידע, שנקבל מבדיקות ההדמיה והביופסיה, יאפשר לנו לקבוע את תוכנית הטיפול האישית.

הטיפול היעיל ביותר לגידולים ראשוניים של דופן החזה המוגבלים לדופן הינו ניתוח לכריתה שלמה של הגידול. בד׳׳כ יש צורך לשחזר את החלק שהוסר מדופן בית החזה. השחזור יכול להתבצע על ידי חומר סינטטי או רקמה מדופן החזה. לעיתים, בגידולים ממאירים כמו סרקומה, ישולב הניתוח בטיפול כימי והקרנה. טיפולים אלו ניתנים לפני או אחרי הניתוח.

צוות המחלקה לכירורגית חזה בבית החולים ׳הדסה׳ רכש ניסיון רב בטיפול בחולים אלו. במחלקה מבוצעים ניתוחים מורכבים לכריתת דופן החזה ושחזורה. חלק מהניתוחים מבוצעים בשיתוף עם רופאים מהמחלקה לכירורגיה פלסטית, כירורגיה כללית ואורתופדיה.

מנתחי המחלקה הם חלק מצוות רב תחומי הכולל מומחים באונקולוגיה, רפואת הריאות, רדיותרפיה, דימות, רפואה גרעינית ופתולוגיה. צוות זה מהווה מרכז מצוינות לטיפול בחולים עם גידולים בדופן החזה. הוא מאפשר התאמה אישית של הטיפול המבוסס על אמצעי אבחנה וטיפול מתקדמים ביותר, והוא מלווה את המטופלים ביחס אישי ואנושי.