ניסטגמוס ורישום תנועות עיניים

מרפאת ניסטגמוס ושיקום הראיה והתאמת עזרי ראיה

מיקום המרכז
המרפאה לשיקום ראיה ירודה בילדים, מכון מיכאלסון לשיקום הראיה, רח' הנביאים 47, ירושלים.
זמני פעילות המרכז
יום ג' ה' בין 8:00 - 14:00
פרטי התקשרות
טלפונים: 02-6256458 , 02-6257552
פקס: 02-6232895

אודות המרכז


המרכז לניסטגמוס מיועד למטופלים בכל הגילאים הסובלים מניסטגמוס ראשוני, או משני לבעית עיניים אחרת או לבעיה עצבית. המרכז מציע הערכה רפואית מקיפה לניסטגמוס וניתוח תבנית הגל (wave form analysis) במעבדה לרישום תנועות עיניים. רישום תנועות העיניים מבוצע על מנת לקבוע את האופי המדויק של הניסטגמוס. תוכנית טיפול מותאמת לכל מטופל.

ניסטגמוס בינקות


סינדרום הניסטגמוס בינקות (infantile nystagmus syndrome INS), שהיה מוכר בעבר בשם "ניסטגמוס מולד" הוא הפרעה במערכת עין-ראיה-מח. ההופעה הראשונה היא בינקות והבטוי הוא בתנועות עינים קצובות ולא רצוניות.

ניסטגמוס מולד מופיע כהפרעה מבודדת או כחלק ממחלת עינים אחרת או מחלה עצבית. במטופלים עם INS התנועות מתמידות כל החיים. במטופלים רבים המשרעת (amplitude) של הניסטגמוס קטנה במבט מסוים- לימין, לשמאל, למעלה או למטה, המכונה "נקודת האפס" (null point). מטופלים עם "נקודת אפס" מאמצים לעיתים מנח ראש קבוע בו הנסטגמוס הוא הקטן ביותר והראיה היא הטובה ביותר.

רישום תנועות עינים


רישום תנועות העיניים משרטט את תבנית גלי הניסטגמוס וחיוני לאפיון הניסטגמוס. בדיקה זו גם מודדת באופן אובייקטיבי את השנוי בניסטגמוס בעקבות טיפול.

במכון מיכאלסון עומדת לרשותנו מערכת חדישה של מעקב אחר תנועות עיניים (eye tracker system). המערכת מורכבת ממצלמת וידאו ברזולוציה גבוהה המותקנת בתוך צג המחשב. המערכת מאפשרת בדיקה ללא מגע במטופל, ורושמת תנועות עיניים בדיוק וביעילות גם בילדים קטנים ללא צורך בהרדמה או בטשטוש.

טיפולים לשיפור הראיה


מטרת הטיפולים ב INS היא להפחית את עצמת תנועות העיניים ועל ידי כך לשפר את הראיה. נכון להיום, יעילות הטיפול התרופתי בהפחתת תנועות העיניים הלא תקינות מוגבלת, ומתאימה לחולים מסוימים בלבד. ניתוחים של שרירי העיניים מבוצעים באופן תדיר במטופלים הסובלים גם מפזילה או ממנח ראש. נסיון של למעלה מ 20 שנה מצביע על כך שבמטופלים אלו ישנה גם הפחתה במשרעת הניסטגמוס ובעצמתו בעקבות הניתוח, כמו גם שיפור בתפקוד הראיתי.

על מנת להשיג תוצאה ניתוחית טובה אנו מתאימים את הגישה הניתוחית לסוג הניסטגמוס בכל מטופל ומטופל.