פריצות דרך ברפואת הלב 2017

מחלות לב וכלי דם מהוות גורם מוביל בתמותה בעולם המערבי ולכן זיהוי מוקדם וטיפול מיידי יכולים להציל חיים . מערך הלב במרכז הרפואי הדסה בירושלים היה בין הראשונים בארץ בהקמת מערכת שתוכל לתת פתרון מלא למגוון מחלות הלב. במסגרת זאת הוקמה היחידה הראשונה לטיפול נמרץ ובהמשך הייתה הדסה בין החלוצות בהקמת היחידה לקרדיולוגיה התערבותית, לטיפול דחוף בחולים עם התקף לב, או בכינויו המקצועי - אוטם שריר הלב.

המערכת שהוקמה במערך הקרדיולוגי בהדסה מעניקה היום את המענה המהיר ביותר למטופלים בזמן התקף לב והדסה מובילה בסקר במדדי האיכות של משרד הבריאות ובסקרים של האיגוד הקרדיולוגי בהקשר זה של תגובה מהירה בזמן התקף לב.

פרופ' חיים לוטן, מנהל המערך הקרדיולוגי, מסביר מכיוון שהזמן הוא מרכיב קריטי בחולים עם התקף לב, נבנתה במערך הלב תקשורת ישירה עם מד"א תוך הפעלת צוות חדר הצנתור באופן מיידי כאשר החולה עדיין בביתו. מערכת זו אפשרה להגיע לכך שתוך חצי שעה מרגע הקריאה, יגיע מטופל הסובל מהתקף הלב, לצנתור ופתיחת העורק החסום בהדסה. בעקבות כך, מציין פרופ' לוטן ששיעור התמותה מהתקפי לב של מטופלים בהדסה הוא מהנמוכים בעולם ועומד על פחות מ-3%.

"שיעורי הצלחה גבוהים אלו מתאפשרים בזכות היכולת הגבוהה של הצוות, שיתוף פעולה והמחויבות להצלת חיים " מדגיש פרופ' ארתור פולק מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב.

חלוציות בטיפול התערבותי:

המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי הדסה בירושלים היו מהחלוצים בתחום הטיפול ההתערבותי במחלות לב וכבר לפני למעלה משלושה עשורים נפתחה יחידה לקרדיולוגיה התערבותית, המשרתת את בתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים, ומשמשת כיום כמרכז למטופלים מירושלים ומכל רחבי הארץ.

בנוסף לצנתורים הדחופים מתבצעים ביחידה מדי שנה אלפי צנתורים לפתיחת כלי דם חסומים וטיפולים מורכבים במחלות מבניות ומסתמיות של הלב, באמצעים מתקדמים ללא ניתוח או צורך בפתיחת בית החזה. בנוסף, ביחידה מתבצעות הדרכות לצוותים רפואיים מבתי חולים אחרים בארץ ובעולם.

מעבר ליכולות הגבוהות של רופאי היחידה בצנתורים מורכבים ופתיחת חסימות כרוניות בעורקים הכליליים, האחראיים לאספקת הדם ללב, מעורבים מומחי היחידה בפיתוח ובמחקרים בינלאומיים בפיתוח אמצעים חדשים לפתיחת חסימות, המעלים את שיעורי הצלחת הטיפול.

אחד התחומים הבולטים והחדשים בתחום הקרדיולוגיה ההתערבותית הוא טיפול במחלות לב מבניות – דוגמת היצרות או דליפת מסתמים. "עד לא מזמן, הטיפול היחידי למחלות לב מבניות היה ניתוח לב פתוח, על כל המשתמע מכך - הרדמה כללית, פתיחת בית החזה ושימוש במכונת לב ריאה, טיפול אשר כשלעצמו כרוך בתחלואה משמעותית", אומר פרופ' חיים דננברג, מנהל היחידה לקרדיולוגיה התערבותית בהדסה. "כיום אנו מטפלים בחלק לא מבוטל ממחלות הלב הללו בצנתור, ללא פתיחת בית חזה, ובמרבית המקרים אף ללא הרדמה כללית אלא בהרדמה מקומית קלה".

המום השכיח ביותר בתחום מחלות הלב המבניות הוא היצרות המסתם שבין הלב לאבי העורקים – המסתם האאורטלי במרכז הרפואי הדסה היו הראשונים בארץ בהשתלת מסתמים מתקדמים מסוג זה כבר ב-2008, ומאז הושתלו מסתמים חדשים ביחידה לקרדיולוגיה התערבותית בהדסה בקרב מאות חולים נוספים, בשיעורי הצלחה גבוהים.


פולשנות מינימלית, ללא ניתוח

אי ספיקה - דליפה של המסתם המיטרלי (שבין העלייה השמאלית בלב לחדר השמאלי), עלולה לגרום לאי ספיקת לב קשה , שבהיעדר טיפול כרוכה בסבל רב למטופל כמו גם בתמותה משמעותית.


ביחידה לקרדיולוגיה התערבותית בהדסה מטפלים בשנים האחרונות במטופלים הסובלים מאי ספיקה מיטרלית ואינם יכולים לעבור ניתוח בצנתור המסתיים בהידוק עלי המסתם הדולף באמצעות אטב זעיר. מדובר בפעולה מורכבת, הנעשית תוך שיתוף פעולה הדוק עם רופאי ו וצוות ההדמיה בראשותם של פרופ' גילון ופרופ' בארי.


שיתוף פעולה זה תוך השימוש באמצעי הדמייה מתקדמים הביא לתוצאות טובות ביותר. מאז תחילת השנה טיפלה היחידה בלמעלה מ-20 מטופלים שסבלו מדליפה קשה של המסתם המיטרלי באמצעות ההליך החדשני, עם תוצאות מצוינות ומינימום תופעות לוואי.


"מדובר בהליך המבוצע בצנתור, כך שנחסכת התחלואה הכרוכה בניתוח" מסביר פרופ' דננברג. "מדובר במטופלים המגיעים אלינו במצב קשה, ואינם מסוגלים לעבור ניתוח בבטחה". דר' מוני שובי מן המערך הקרדיולוגי, שהתמחה בפרוצדורה זו בחו"ל, מוסיף: "בפולשנות מינימלית אנו מסוגלים להביא לטיפול יעיל מאד, תוך הפחתת התסמינים ולשיפור מיידי באיכות החיים".

לאור העלייה בתוחלת החיים המביאה לעלייה בשכיחות מחלות לב מבניות ומסתמיות, הוקמה בשנה האחרונה במערך הלב של הדסה מרפאה ייעודית המרכזת את כל המומחים בתחום ומספקת לחולה במחלת לב מבנית מורכבת – הערכה מקיפה וביצוע כל הבדיקות הנחוצות ביום אחד. בסיום הבדיקות מתכנס הצוות הרב- מקצועי של מרפאת המסתמים לדיון לקבלת החלטה בדבר הטיפול.


שיתוף פעולה רב תחומי זה מאפשר להתאים לחולה את הטיפול הטוב ביותר תוך התייחסות מעמיקה למאפייני המטופל ומחלתו והכנה מדוקדקת לשלל התרחישים והסיבוכים האפשריים" מסביר פרופ' לוטן.

נדבך חשוב ליכולות הגבוהות של היחידה לקרדיולוגיה התערבותית היא היכולת לטפל גם במחלות מורכבות של כלי הדם הפריפריים – אבי העורקים ועורקי הגפיים. "התערבויות אלו נעשות בשילוב פעולה צמוד עם רופאי מחלקת כלי דם ורדיולוגיה התערבותית" מסביר ד"ר פלנר מן המערך הקרדיולוגי, "והוא מאפשר את ההצלחות הגבוהות בטיפול בחולים מורכבים אלו".

הטיפול בהפרעות קצב
מלבד היחידה החלוצית לקרדיולוגיה התערבותית, מערך הלב החדשני בהדסה כולל גם את היחידה לאלקטרופיזיולוגיה, בניהולו של ד"ר דוד לוריא, המטפלת בהפרעות קצב הלב.


באמצעות מערכות מיפוי מהמתקדמות בעולם וצוות המומחים ביחידה, ניתן לאתר את המקור להפרעות הקצב בטווח דיוק מרבי של פחות ממ"מ, לטפל בהן ביעילות ובשיעורי הצלחה מקסימליים.


היחידה מובילה גם בהשתלות קוצבי לב מתקדמים שביכולתם לקצב את הלב, ולבצע סינכרוניזציה של הלב במטופלים עם אי ספיקת לב. "מגיעים ליחידה מטופלים בעלי קוצבי לב שהזדהמו והאלקטרודות בהם דבוקות, ובאמצעות טכניקות מתקדמות, בהן מכשירי לייזר משוכללים, אנו מחליפים את הקוצב המזוהם בקוצב חדשני, בחדר הצנתור ולא בניתוח", מסביר ד"ר לוריא.

עם הפנים לקהילה
במערך הלב בהדסה ישנו שיתוף פעולה הדוק עם הקהילה, ובשיתוף עם קופות החולים הגדולות הוקמו מרכזים לטיפול באי ספיקת לב, שם מעניקים מיטב מומחי הלב של הדסה ייעוץ והמלצות לטיפול לחולים הסובלים מאי ספיקת לב. "בכך", מציין פרופ' לוטן, "מביאים לשיפור משמעותי באיכות החיים ומפחיתים את הצורך באשפוזים חוזרים".

עוד מרכז ייחודי במערך הלב של הדסה הוא "מרכז בריאות לב האישה", בניהולה של ד"ר דונה צפת, המרכז פעיל בקהילה בין היתר במגזר החרדי והערבי, שם שכיחות מחלות הלב היא הגבוהה ביותר, בייחוד בנשים.


"נשים מופלות לרעה בכל הקשור למחלות לב, למרות שאצלן יש יותר גורמי סיכון לתחלואה לעומת גברים", מסביר פרופ' לוטן. "באופן פרדוקסלי, אצל נשים ערביות וחרדיות גורמי הסיכון למחלות לב דומים לידות מרובות והשמנת יתר, עישון פאסיבי קיצוני ולחץ דם גבוה. הן גם לא חשופות לרפואה ראשונית מונעת".


מרכז בריאות לב האישה עונה על הצרכים המיוחדים של אותן נשים, תוך פניה רלוונטית באמצעות גורמי המדיה המתאימים למגזר. "המצוינות הרפואית הגבוהה של בית החולים הדסה ושיתוף הפעולה בין המערך הקרדיולוגי ומחלקות לניתוחי לב וכלי דם", מסכם פרופ' לוטן, "מאפשרות לרופאי המערך הקרדיולוגי לתת את הטיפול המיטבי ביותר לכל מגוון מחלות הלב וכלי הדם. צוות המומחים שלנו ימשיך להעניק את הטיפול הטוב ביותר תוך ראיית המטופל ומשפחתו במרכז ושמירת המצוינות הטיפולית"״.


נושאי מחקר פעילים

במרכז לחקר הלב פעילים כיום כ-25 מחקרים, מתוכם 17 תוכננו ובוצעו על ידי רופאי המחלקה וחוקרי המרכז.

ארבעה מחקרים יוזמו על ידי חוקרים בכירים בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה ומבוצעים במעבדות המרכז בשיתוף פעולה עימם. בשנה האחרונה המשכנו בפרויקט תאי אב לבביים ה"מתגוררים" באוזניות העליה- רקמה הנכרתת תדיר בניתוחי לב. סיימנו את איפיון האוכלוסיות השונות, והגענו לתובנה שיש בידינו כלי ייחודי שיאפשר אולי בעתיד השתלה של "חבילת רגנרציה" הכוללת את כל תאי הלב והמשתית החוץ-תאית (ולא רק תאי השריר) והחלנו בניסוי השתלת האוזנית כ"פלסטר ביולוגי" על גבי אזורי אוטם בשריר הלב.

בשנה האחרונה החלנו מחקר במנגנונים דלקתיים בקרדיומיופתיות מולדות מסוימות, וכן מחקר אלקטרופיזיולוגי על מנגנן הנזק בצריבת גלי רדיו. המשכנו לחקור את מנגוני ההסתיידות במסתם אאורטלי. כמו כן פרסמנו, בשת"פ עם ידידינו בבית הספר לרפואה של הרווארד, כי קיימת "נקודת אל-חזור" בתזמון של תיקון מסתם מיטרלי דולף לאחר אוטם.

אנו בתחילתו של שת"פ עם המעבדה להנדסת מכונות באוניברסיטת בן גוריון, בנושא מידול אלמנט סופי של תפקוד הלב.

קבוצה נוספת במעבדתנו מובילה במחקר השפעת תהליכים דלקתיים על הליכי טרשת וקרישה בכלי הדם.


מאמרים מדעיים שנכתבו על ידי צוות המרכז לחקר הלב (מעודכן 2007-2013)

Alcalai R., Planer D., Culhaoglu A., Osman A., Pollak A., Lotan C. Acute coronary syndrome vs. non specific troponin elevation, clinical predictors and survival analysis. Arch Internal Med 2007;167:276-81.

Alcalai R., Viola N., Mosseri M., Beeri R., Leibowitz D., Lotan C., Gilon D. The value of PCI in patients with symptomatic aortic stenosis and coronary artery disease. Am J Med 2007;120(2):185.e7-13.
Leibowitz D., Planer D., Ben-Ibgi F., Rott D., Weiss A.T., Bursztyn M. Measurement of wall thickness alone does not accurately assess the presence of left ventricular hypertrophy. Clin Exp Hypertens 2007;29(2):119-25.

Gotsman I., Lotan C., Soskolne W.A., Rassovsky S., Pugatsch T., Lapidus L., Novikov Y., Masrawa S., Stabholz A. Periodontal destruction is associated with coronary artery disease and periodontal infection with acute coronary syndrome. J Periodont 2007;78(5): 849-858.

Jabara R., Namouz S., Kark J.D., Lotan C. Risk characteristics of Palestinian and Israeli women coronary heart disease patients in Jerusalem. Isr Med Assoc J 2007; 9(4):316-320.

Danenberg H.D., Kantak N., Grad E., Swaminathan R.V., Lotan C. C-reactive protein promotes monocyte-platelet aggregation: an additional link to the inflammatory-thrombotic intricacy. Eur J Haematol 2007;78(3):246-52.

Haber G., Vitberg G., Danenberg H.D. Air pollution and cardiovascular disease. HaRefuah 2007;146(10):738-43 (Hebrew)

MorYosef-LevyI., Grad E., Danenberg H.D. C-reactive protein: Marker or modulator for cardiovascular risk? HaRefuah 2007;146(12):970-3. (Hebrew)

Grad E., Golomb M., Koroukhov N., Mor-YosefI., Lotan C., Edelman E.R., Danenberg H.D. Transgenic expression of human C-reactive protein suppresses endothelial nitric oxide synthase expression and bioactivity following vascular injury. Am J Physiol 2007;293(1):H489-95.

10. Durst R., Lotan C., Nassar H., Gotsman M., Mor E., Varshitzki B., Gerganski P., Jabara R., Admon D., Meerkin D., Mosseri M. Comparison of 4 & 6 French catheters for coronary angiography: Real world modeling. Isr Med AssocJ 2007; 9:290-293.

11. Abramowitz Y., Hiller N., Perlman G., Admon D., Beeri R., Chajek-Shaul T., Leibowitz D. The diagnosis of primary cardiac lymphoma by right heart catheterization and biopsy using fluoroscopic and transthoracic echocardiographic guidance. Int J Cardiol 2007;18(2):e39-40.

12. Danenberg HD, Shauer A, Gilon D. Very late coronary stent graft thrombosis after aspirin cessation. Int J Cardiol 2007;120(1):e15-7. (Case report)

13. Durst R., Danenberg H., Gallily R., Mehoulam R., Meir K., Grad E., Beeri R., Pugatsch T., Tarsish E., Lotan C. (2007) Cannabidiol, a nonpsychoactive Cannabis constitutent, protects against myocardial ischemic reperfusion injury. Am. J. Physiol. Heart. Circ. Physiol. 293(6):H3602-7.

14. Leibowitz D., Planer D., Chajek-Shaul T. (2007) Echocardiographic manifestations of Adamantiades-Behcet's disease. Eur. J. Echocardiogr. 8(6):457-62.

15. Beeri R., Streckenbach S.., Isselbacher E.M., Akins C.W., Vlahakes G.J., Adams M.S., Levine R.A. (2007) The crossed swords sign: insights into the dilemma of repair in bileaflet mitral valve prolapse. J. Am. Soc. Echocardiogr. 20(6):698-702.

16. Beeri R., Yosefy C., Guerrero J.L., Nesta F., Abedat S., Chaput N., del Monte F., Handschumacher M.D., Stroud R., Sullivan S., Pugatsch T., Gilon D., Vlahakes G.J., Spinale F.G., Hajjar R.J., Levine R.A. (2007) Early repair of moderate ischemic mitral regurgitation reverses left ventricular remodeling: a functional and molecular study. Circulation 116(suppl I):I·288-I·293.

17. Leibowitz D., Planer D., Weiss T., Rott D. (2007) Seasonal Variation in Myocardial Infarction Is Limited to Patients with ST-Elevations on Admission. Chronobiol. Int.; 24(6):1241-7.

18. Leibowitz D., Planer D., Rott D., Elitzur Y., Chajek-Shaul T., Weiss A.T. (2007) Brain Natriuretic Peptide Levels Predict Perioperative Events in Cardiac Patients Undergoing Noncardiac Surgery: A Prospective Study. Cardiology. 12; 110(4):266-270

19. Bogot N.R., Durst R., Shaham D, Admon D. (2007) Cardiac CT of the transplanted heart: indications, technique, appearance, and complications. Radiographics. 27(5):1297-1309. (Review)

20. Yosef-Levi I.M., Grad E., Danenberg H.D. (2007) C-reactive protein and atherothrombosis – a prognostic factor or a risk factor? HaRefuah 146(12):970-4, 996.
(Hebrew)

21. Epstein H., Grad E., Golomb M., Koroukhov N., Edelman E.R., Golomb G., Danenberg H.D. (2008) Innate immunity has a dual effect on vascular healing: Suppression and aggravation of neointimal formation and remodeling post-endotoxin challenge. Atherosclerosis Jul;199(1):41-6.

22. Abu-Fanne R., Brzezinski A., Golomb M., Grad E., Foldes A.J., Shufaro Y., Varon D., Brill A., Lotan C., Danenberg H.D. (2008) Effects of raloxifene and estradiol on arterial thrombosis in ovariectomized mice. Menopause 15(1):98-104.

23. Beeri R., Yosefy C., Guerrero J.L., Nesta F., Abedat S., Chaput N., del Monte F., Handschumacher M.D., Stroud R., Sullivan S., Pugatsch T., Gilon D., Vlahakes G.J., Spinale F.G., Hajjar R.J., Levine R.A. (2008) Mitral regurgitation augments post-myocardial infarction remodeling failure of hypertrophic compensation. J. Am. Coll. Cardiol. 51(4):476-86.

24. Danenberg H.D., Lotan C., Varshitsky B., Rosenheck S., Weiss A.T. (2008) Removal of contrast medium from the coronary sinus during coronary angiography: feasibility of a simple and available technique for the prevention of nephropathy. Card. Revasc. Med.9:9-13.

25. Danenberg H.D., Grad E., Swaminathan R.V., Chen Z., Seifert P., Szalai A.J., Lotan C., Simon D.I., Edelman E.R. (2008) Neointimal dormation is reduced after arterial injury in human CRP transgenic mice. Atherosclerosis [Epub ahead of print 2008 Feb13]

26. Shuvy M., Shifman O.E., Nusair S., Pappo O., Lotan C. (2008) Hypothyroidism-induced myocardial damage and heart failure: an overlooked entity. Cardiovasc. Pathol. [Epub ahead of print 2008 Feb 21].

27. Brzezinski A., Danenberg H.D. (2008) Sex hormones, soy and myocardial injury. Menopause 15(2):217-20.

28. Rott D., Greganski P., Nowatzky J., Weiss A.T., Chajek-Shaul T., Leibowitz D. (2008) ST deviation pattern in acute myocardial infarction is not related to lesion location.
J. Thromb. Thrombolysis [Epub ahead of print 2008 Jan 11].

29. Raphael J., Zuo Z., Abedat S., Beeri R., Gozal Y. (2008) Isoflurane preconditioning decreases myocardial infarction in rabbits via up-regulation of hypoxia inducible factor 1 that is mediated by mammalian target of rapamycin. Anesthesiology 108(3):415-25

30. Bulut A., Rav-Acha M., Aydin O., Arin C.B., Beeri R., Danenberg H.D. (2008)
“Inverted Tako-Tsubo”: Transient apical-sparing cardiomyopathy. Int. J. Cardiol.
134(1):e35-8. (Case report)

31. Eliakim-Raz N., Shuvy M., Lotan C., Planer D. (2008) Psoriasis and dilated cardiomyopathy: Coincidence or related diseases? Cardiology 111(3):202-206.

32. Raphael J., Zuo Z., Abedat S., Beeri R., Gozal Y. (2008) Isoflurane preconditioning decreases myocardial infarction in rabbits via up-regulation of hypoxia inducible factor 1 that is mediated by mammalian target of rapamycin. Anesthesiology 108(3):415-25.

33. GotsmanI., Stabholz A., Planer D., Pugatsch T., Lapidus L., Novikov Y., Masrawa S., Soskolne A., Lotan C. (2008) Serum cytokine tumor necrosis factor-alpha and interleukin-6 associated with the severity of coronary artery disease: indicators of an active inflammatory burden? Isr. Med. Assoc. J. 10(7):494-8.

34. GotsmanI., Zwas D., Planer D., Azaz-Lifshits T., Admon D., Lotan C., Keren A. (2008) Clinical outcome of patients with heart failure and preserved left ventricular function. Am. J. Med. 121(11):997-1101.

35. Afergan E., Epstein H., Dahan R., Koroukhov N., Rohekar K., Danenberg H.D., Golomb G. (2008) Delivery of serotonin to the brain by monocytes following phagocytosis of lipisomes. J. Control. Release 132(2):84-90.

36. Shuvy M., Abedat S., Beeri R., Danenberg H.D., Planer D., Ben-Dov I.Z., Meir K., Sosna J., Lotan C. (2008) Uraemic hyperparathyroidism causes a reversible inflammatory process of aortic valve calcification in rats. Cardiovasc Res 1;79(3):492-9.

37. Epstein H., Gutman D., Cohen-Sela E., Haber E., Elmalak O., Koroukhov N., Danenberg H.D., Golomb G. (2008) Preparation of alendronate liposomes for enhanced stability and bioactivity: in vitro and in vivo characterization. A.A.P.S. J. 10(4):505-15.

38. Leibowitz D., Abu-Gazala M., Katz I., Danenberg H., Nassar H., Boguslavsky L., Mosseri M., Varshitzky B., Lotan C., Weiss A.T. (2009) Computerized gradual balloon inflation: a novel strategy of coronary angioplasty superior to a standard manual approach. Cardiovasc Revasc Med 10(1)45-8.

39. Rosenheck S., Sharon Z., Weiss A. (2009) Long-term follow-up of patients with relatively high effective defibrillation threshold during cardioverter defibrillator implantation with endocardial leads. Cardiology 112(2):107-13.

40. Rosenheck S., Gomi S., Katz I., Rabin A., Shpoliansky U., Mandelbaim M., Weiss A.T. (2009) Modified alternating current defibrillation: a new defibrillation technique. Europace 11(2):239-244.

41. Rosenheck S. (2009) The desmosome in the epidermis and myocardium. Cardiology 113(1):25-7.

42. Nassar H., GotsmanI., Gerganski P., Moseri M., Lotan C., Gotsman M. (2009) Cutting balloon angioplasty and stent implantation for aorto-ostial lesions: Clinical outcome and 1-year follow-up. Clin cardiol 32(4):183-6.

43. Leibowitz D., Lotan C., KatzI., Nassar H., Boguslavsky L., Mosseri M., Jabara R., Varshitzky B., Danenberg H., Weiss A.T. (2009) Effect of gradual computerized angioplasty on outcomes of patients undergoing coronary stenting. Am J Cardiol 104(2):223-6.

44. Zwirn G., Beeri R., Gilon D., Friedman Z., Akselrod S. (2009) Quantitative evaluation of local myocardial blood volume in contrast echocardiography.

45. Grad E., Golomb M., Koroukhov N., Lawson J.N., Lotan C., Fitzgerald G.A., Danenberg H.D. (2009) Aspirin reduces the prothrombotic activity of C-reactive protein. J Thrombosis Haemostasis 7(8):1393-400.

46. Rosenheck S., Weiss A., Sharon Z. (2009) Therapy success and survival in patients with valvular heart disease and implantable cardioverter defibrillator. Int J Cardiol

47. Shuvy M., Shifman O.E., Nusair S., Pappo O., Lotan C. (2009) Hypothyroidism-induced myocardial damage and heart failure: an overlooked entity. Cardiovasc Pathol 18(3):183-6.

48. Durst R., Neumark Y., Meiner V., Friedlander Y., Sharon N., Polak A., Beeri R., Danenberg H., Erez G., Spitzen S., Ben-Avi L., Leitersdorf E., Lotan C. (2009) Increased risk for atherosclerosis of various macrophage scavenger receptor 1 alleles. Genet Test Mol Biomarkers 13(5):583-7.

49. Danenberg H.D., Marincheva G., Varshitzki B., Nassar H., Lotan C. (2009) Stent thrombosis: a poor man’s disease? Isr Med Assoc J 11(9):529-32.

50. Lotan C., Meredith I.T., Mauri L., Liu M., Rothman M.T. (2009) Safety and effectiveness of the Endavor zotarolimus-eluting stent in real-world clinical practice: 12-month data from the E-Five registry. J Am Coll Cardiol Intv 2:1227-35.

51. Shuvy M., Ben Ya-acov A., Zolotarov L., Lotan C., Ilan Y. (2009) Beta glycosphingolipids rank expression and inhibit natural killer T cell and CD8+ accumulation in alleviating aortic valve calcification. Int J Immunopathol Pharmacol 22(4):911-8.

52. Rosenheck S. Arrhythmogenicity of the Purkinje system: a new step toward understanding ventricular fibrillation. Heart Rhythm 2009;6(12):1782-9.

53. Durst R., Bogot N., Gilon D., Drenger B. Potential role for coronary computerized angiography for assessing perioperative risk. J Cardiothorac Vasc Anesth 2010 April; 24(2):348-55.

54. Rosenheck S. (2010) The genetic background of arrhythmogenic right ventricular myopathy: It’s not so simple. Cardiology 115(2):145-7.

55. Durst R., Goldstein K., Horowitz Y., Baggish A., Gare M., Hasin Y., Lotan C., Horowitz M. Hypothyroid dependent myocardial angiotensin receptor trafficking is involved in improved cardiac performance after heat acclimation. Life Sci 2010 Feb 27;86(9-10):331-6.

56. Danenberg H.D. Prior bare metal stent restenosis as a predictor for subsequent restenosis: the lightning often strikes twice. Cardiology 2010; 116(3):188-9.

57. Gotsman I., Zwas D., Planer D., Admon D., Lotan C., Keren A. The significance of serum urea and renal function in patients with heat failure. Medicine (Baltimore) 2010 Jul; 89(4):197-203.

58. Rosenheck S., Weiss A., Sharon Z. Therapy success and survival in patients with valvular heart disease and implantable caridoverter defibrillator. Int J Cardiol 2010;
144(1):103-4.

59. Beeri R., Chaput M., Guerrero J.L., Kawase Y., Yosefy C., Abedat S., Karakikes I., Morel C., Tisosky A., Sullivan S., Handschumacher M.D., Gilon D., Vlahakes G.J., Hajjar R.J., Levine R.A. Gene delivery of sarcoplasmic reticulum calcium ATPase inhibits ventricular remodeling in ischemic mitral regurgitation. Circ Heart Fail 2010 Sep1; 3(5):627-34.

60. Rosenheck S. The mystery of asymptomatic Wolff-Parkinson-White syndrome. Isr Med Assoc J 2010;12(11):701-2.

61. Gotsman I., Zwas D., Admon D., Lotan C., Keren A. Seasonal variations in hospital admissions in patients with heart failure and its effect on prognosis. Cardiology 2010;117:268-74.

62. Shuvy M., Nyska A., Beeri R., Abedat S., Gal-Moscovici A., Rajamannan N.,
Lotan C. Histopathologyand apoptosis in an animal model of reversible renal failure. Exp Toxicol Pathol 2011;63(4):303-6.

63. Leibowitz D., Perlman G., Planer D., Gilon D., Berman P., Bogot N. Am J Cardiol 2011;107(2):331-5.

64. Durst R., Lotan C. The potential for clinical use of cannabinoids in treatment of cardiovascular disease. Cardiovasc Ther 2011; 29(1):17-22.

65. Hellman Y., Varshitzky B., Danenberg H.D. The role of 3-D CT angiography reconstruction in the diagnosis of vascular closure device complications. Int J Cardiol 2011;147(1):162-3.

66. Planer D., Elitzur E., Lev I., Sharon N., Ouzan E., Pugatsch T., Chasid M., Rom M., Lotan C. Bupropion for smoking cessation in patients with acute coronary syndrome. Arch Int Med 2011;171(12):1055-60.

67. GotsmanI., Zwas D., Zemora Z., Jabara R., Admon D., Lotan C., Keren A. Clinical outcome of patients with chronic heart failure followed in a specialized heart failure center. Isr Med Assoc J 2011;13(8):468-73.

68. Shuvy M., Abedat S., Beeri R., Valitsky M., Daher S., Kott-Gutkowski M.,
Gal-Moscovici A., Sosna J., Rakamannan N.M., Lotan C. Raloxifene attenuates Gas6 and apoptosis in experimental aortic valve disease in renal failure. Am J Physiol Heart Circ Physiol 2011;300(5):H1829-40.

69. GotsmanI., Keren A., Admon D. Cardiogenic shock in an elderly woman: a diagnostic and therapeutic challenge. Isr Med Assoc J 2011;13(12):773-5.

70. Grad E., Pachino R.M., Danenberg H.D. Endothelial C-reactive protein increases platelet adhesion under flow conditions. Am J Physiol Heart Circ Physiol 2011;
301(3):H730-6.

71. Kodesh E., Nesher N., Simaan A., Hochner B., Beeri R., Gilon D., Stern M.D., Gerstenblith G., Horowitz M. Heat acclimatation and exercise training interact when combined in an overriding and trade-off manner. Am J Phsiol Regul Integr Comp Physiol 2011;301(6):R1786-97.

72. GotsmanI., Shauer A., Zwas D.R., Hellman Y., Keren A., Lotan C., Admon D. Vitamin D deficiency is a predictor of reduced survival in patients with heart failure: vitamin D supplementation improves outcome. Eur J Heart Fail 2012;14(4):357-66.

73. Planer D., Leibowitz D., Hadid A., Erlich T., Sharon N., Paltiel O., Jacoby E., Lotan C. The effect of prolonged physical activity performed during extreme caloric deprivation on cardiac function. PLos One 2012;7(2):e31266.

74. GotsmanI., Zwas D., Lotan C., Keren A. Heart failure and preserved left ventricular function: long term clinical outcome. PLoS One 2012;7(7):e41022.

75. GotsmanI., Keren A., Lotan C., Zwas D. Changes in uric acid levels and allopurinol use in chronic heart failure: association with improved survival. J Card Fail 2012;
18(9):694-701.

76. Zwas D.R., Gotsman I., Admon D., Keren A. Advances in the differentiation on constrictive pericarditis and restrictive cardiomyopathy. Herz 2012;37(6):664-74.

77. Rosenheck S. Atrial fibrillation in the clinical environment in the beginning of the 21st century. Isr Med Assoc J 2012;14(5):313-4.

78. Raccah B.H., Shalit M., Danenberg H.D. Allergic reaction to Prasugrel and cross-reactivity with clopidogrel. Int J Cardiol 2012;157(2):e48-9.

79. Grad e., Pachino R.M., Fitzgerald G.A., Danenberg H.D. Role of thromboxane receptor in C-reactive protein-induced thrombosis. Arterioscler Throm Vasc Biol 2012;32(10):2468-74.

80. Landesberg G., Gilon D., Meroz Y., Georieva M., Levin P.D., Goodman S.,Avidan A., Beeri R., Weissman C., Jaffe A.S., Sprung C.L. Diastolic dysfunction and mortality in severe sepsis and septic shock. Eur Heart J 2012;33(7):895-903.

81. Gavish L., Rubinstein C., Berlatsky Y., Gavish L.Y., Beeri R., Gilon D., Bulut A., Harlev M., Reissman P., Gertz S.D. Low level laser arrests abdominal aortic aneurysm by collagen matrix reinforcement in apolipoprotein E-deficient mice.
Lasers Surg Med 2012;44(8):664-74.

82. Beaudoin J., Levine R.A., Yosefy C., Beeri R., Neary J.H., Morgan N.V., Passer J.J. Severe ischemic mitral regurgitation despite normally contracting subpapillary myocardium. Circulation 2012;126(1):138-41.

83. Ofman P., Rhailly-Tierney C., Djousse L., Peralta A., Hoffmeister P., Ganziano J.M., Weiss A., Lotan C., Rosenheck S. Pacing system malfunction is a rare cause of hospital admission for syncope in patients with a permanent pacemaker. Pacing Clin Electrophysiol 2013;36(1):109-12.

84. Grad E., Danenberg H.D. C-reactive protein and atherothrombosis: Cause or effect? Blood Rev 2013;27(1)23-9.

85. Rosenheck S. Sympathetic dysinnervation, QT variability and the limitations of statistical work-up. J Cardiovasc Electrophysiol 2013;24(3):314-5.

86. Rosenheck S. The heart and the osteoclasts. Cardiology 2013;124(1):51-2.

87. Hellman Y., Cohen M.J., Leibowitz D., Loncar S., Gozal D., Haviv Y.S., Haber G., Afifi M., Rosenheck S., Lotan C., Pollak A., Gilon D. The incidence and prognosis of renal dysfunction following cardioversion of atrial fibrillation. Cardiology 2013;
124(3):184-9.

88. GotsmanI., Helman Y., Planer D. Acute stent thrombosis after a “stroll for fresh air”- A case of the smoking gun. Herz 2013;38(1):97-9.

89. Leibowitz D., Weiss A.T., Rott D., Durst R., Lotan C. The efficacy of cardiac shock wave therapy in the treatment of refractory angina: A pilot prospective, randomized, double–blind trial. Int J Cardiol 2012; Epub

90. GotsmanI., Keren A., Hellman Y., Banker J., Lotan C, Zwas D.R. Usefulness of electrocadiographic frontal QRS-T angle to predict increased morbidity and mortality in patients with chronic heart failure. Am J Cardiol 2012; Epub

91. Leker R.R., Eichel R., Verber A., Cohen J.E., Lotan C., Danenberg H.D. Stroke complicating transcather aortic valve implantation: incidence, risk factors and outcome. Int J Stroke 2012 Epub

92. Shuvy M., Atar D., Gabriel Steg P., Halvorsen S., Jolly S., Yusuf S., Lotan C. Oxygen therapy in acute coronary syndrome: are the benefits worth the risk? Eur Heart J 2013; Epub

93. Leinonen J.V., Emanuelov A.K., Platt Y., Helman Y., Feinberg Y., Lotan C., Beeri R. Left atrial appendages from adult hearts contain a reservoir of diverse cardiac progenitor cells. PLoS One 2013; Epub