כירורג שד

הצוות שלנו

כירורגים: פרופ' אלוייס, דר' קורץ, דר' הדר, דר' נואס

אחות מתאמת הדסה עין כרם – גב' ליזה מונאס
אחות מתאמת הדסה הר הצופים – גב' ברכה מייזלס
מנהלת אדמיניסטרטיבית – גב' רויטל ששון
מזכירת היחידה לכירורגית שד – גב' רות דניאל מורנו

אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם צוותי אונקולוגיה של השד, דימות השד, גנטיקה, כירורגיה פלסטית, פסיכולוגיות, עובדות סוציאליות, ועוד.

מהו סרטן שד?

סרטן שד הוא גידול ממאיר של רקמת השד. התפתחות סרטן היא תהליך הדרגתי, בו תאים תקינים צוברים שינויים במהלך חלוקות התא. משך הזמן של היווצרות סרטן משתנה בין גידולים שונים, וקשה להעריך אותו.
הטיפול בסרטן שד נקבע על פי מאפייני המטופלת והגידול, ומשתנה ממקרה למקרה.
סרטן שד חודרני הוא גידול ממאיר בו לתאי הגידול יש יכולת לפרוץ מעבר למבנה אותו הם מרכיבים ובהמשך לעבור לרקמות נוספות - סמוכות או רחוקות. המעבר יכול להיעשות דרך כלי הדם או הלימפה בשד ומשם לאיברים מרוחקים. שלב (stage) נקבע על פי גודל הגידול ומידת הפיזור שלו.
בעת האבחנה ייבדקו גם מאפיינים ספציפיים של תאי הגידול – ביטוי קולטנים לאסטרוגן ופרוגסטרון (estrogen receptor) (ER), progesterone receptor (PR), ביטוי החלבון HER2, וקצב השגשוג של הגידול שנמדד על ידי רמות Ki67. הטיפול בסרטן שד חודרני מתוכנן על ידי צוות רב תחומי ונקבע על פי המאפיינים הייחודים של המטופלת ושל הגידול.
סרטן שד לא חודרני (ductal carcinoma in situ) הוא מצב בו תאי הגידול מוגבלים לצינורות החלב, ואינם בעלי יכולת חודרנות. זהו שלב מוקדם של סרטן (נקרא גם stage 0) אך יכול להוות מקור להתפתחות מחלה חודרנית בהמשך, והתאים המרכיבים אותו עלולים לעבור שינויים שיאפשרו להם לפרוץ את צינורות החלב אל רקמת השד ומחוצה לה. הוא מהווה כ-20% ממקרי סרטן השד ושיעורי ההחלמה מצויינים. כיום אין דרך לזהות אילו ממקרי ה-DCIS יתפתחו לגידול חודרני. מצב זה לרוב אינו מורגש, ומתגלה בעיקר באמצעות בדיקות סקר כמו ממוגרפיה. הטיפול המקובל בסרטן שד לא חודרני הוא ניתוח להסרת הגידול, ובחלק מהמקרים הקרנות וטיפול הורמונלי.