BMI בילדים

BMI ילדים

מדד BMI

מדד זה הוא פרמטר שמודד את מסת הגוף, ונותן ביטוי להשמנה או להרזיה.

אם מסתכלים על המשקל בלבד לא ניתן לקבוע בצורה מדויקת אם מדובר בהשמנה, כיוון שברור שאדם גבוה ישקול יותר מאדם נמוך - ולכן כדי לשכלל את הגובה מצאו נוסחה שנקראת BMI. הנוסחה היא משקל לחלק לגובה בריבוע.

BMI גבוה מעלה, בין היתר, את הסיכון למחלות כלי דם (כלומר מחלות לב, אירוע מוחי ומחלות כליה) ואת הסיכון לסוכרת.

בעזרת מחשבון BMI תוכלו לגלות האם המשקל שלכם תקין, האם אתם סובלים מעודף משקל או מתת משקל ותקבלו המלצות המותאמות למצבכם. כל מה שצריך לעשות זה להכניס גיל, משקל וגובה.

הורים רבים תוהים אם ילדיהם נחשבים לבעלי עודף משקל, תת משקל או לבעלי משקל המתאים למינם, לגילם ולגובהם. בעזרת שימוש במחשבון ה-BMI לילדים של גולינגו, תוכלו לבדוק אם ילדכם במשקל תקין יחסית לגובהו. התוצאה נמדדת מול עקומות ה-BMI לילדים (בניגוד לתוצאות ה-BMI למבוגרים בהן כל תוצאה נכנסת לטווחים שנקבעו מראש). בילדים ובמתבגרים עודף משקל מוגדר כ- BMI מעל אחוזון 85 לגיל ולמין, ותת משקל מוגדר כ-BMI מתחת לאחוזון 5 לגיל ולמין. המחשבון מתאים לילדים מגיל 5 עד גיל 18 (מעל גיל 18 ניתן להשתמש במחשבון ה-BMI למבוגרים).

הערות:

  • המידע הוא אינפורמטיבי בלבד ואינו מהווה המלצה או התוויה רפואית. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע.
  • המחשבון אינו מתאים לילדים מאוד ספורטיביים בעלי מסה שרירית גדולה יחסית.

בעזרת ה- BMI ניתן לדעת, לא רק אם המשקל שלנו מתאים לגובה, אלא גם להעריך את הסיכון להתפתחות מחלות הקשורות ל-BMI כמו סוכרת, יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם, מחלות לב וכלי הדם, סרטן, תת/יתר פעילות של בלוטת התריס, הפרעות אכילה, תת תזונה. אורח חיים יושבני (אורח חיים בו רוב שעות היום האדם נמצא בישיבה או לא עוסק כלל בפעילות גופנית) מהווה אחד הגורמים העיקריים להשמנה (BMI שווה וגדול מ-30) .

אמינות ה- BMI

לפעמים חישוב ה- BMI עלול להיות מטעה, כאשר לא נלקחים בחשבון אחוזי השומן בגוף. בחישוב ה- BMI אין התייחסות לאחוזי השומן בגוף לעומת מסת השריר. למתאבק, למשל, יש בדרך כלל BMI גבוה, וזאת עקב מסת שריר גבוהה אשר משקלה גבוה ממשקל השומן, לכן אין הוא בהכרח סובל מהשמנה.

באופן דומה, לאדם שנמצא בטווח התקין ונחשב ל-'בריא', ה- BMI לא יכול להבטיח 100% בריאות.

לדוגמה: לאישה עם BMI=21 יכול להיות כ- 35% שומן בגוף, דבר המעמיד אותה בסיכון לחלות במחלות הקשורות להשמנה, וזאת למרות ה- BMI התקין.

שיטה מדויקת יותר להערכת מבנה גוף היא יחס בין היקף המותן להיקף הירך. היקף המותניים מצביע על שיעור השומן המתרכז בבטן (השומן המסוכן ביותר, כיון שהוא מביא להתפתחות מחלות כרוניות, כגון מחלות לב וכלי הדם). מחלקים את היקף המותניים בהיקף הירך. ערך תקין לנשים נמוך מ- 0.8 ולגברים, נמוך מ- 0.95.

האם ניתן לשפר את ה- BMI ?

ניתן לשפר את ה- BMI ולהגיע לטווח התקין בעזרת שינוי באורח החיים, כך שישלב פעילות גופנית ושינויים תזונתיים פשוטים, לדוגמה:

  • הפחתת צריכת שומן, בכללו שומן רווי (שומן מן החי ושומן מוקשה מהצומח) ושומן טראנס
  • הימנעות מצריכת סוכר גבוהה
  • אכילה מרובה של ירקות ופירות
  • צריכת סיבים תזונתיים (נמצאים בפירות, ירקות, קטניות ודגנים מלאים)
  • שתיית מים מרובה
  • צמצום צריכת אלכוהול
  • ביצוע פעילות גופנית 3-5 פעמים בשבוע, 30 דקות בכל פעם

פעם המדד הזה הגדיר אותנו. היום הוא נעלם, ובצדק
הנוסחה העתיקה ששקילה גובה ביחס למשקל איימה על כולנו במשך עשרות שנים. היום היא משרתת בעיקר את חברות הביטוח וזה אומר משהו, לא?

מה החסרונות של מדד BMI ?

BMI הוא מדד טוב, אבל לא מדויק. המגבלות שלו הן שהוא לא לוקח בחשבון משתנים כמו מגדר, גיל, מסת שריר ומבנה גוף. לכן, מדד ה-BMI לא בהכרח משקף את רקמת השומן. למשל, באותו BMI נשים נוטות להיות בעלות יותר שומן גוף מגברים. באותו BMI אנשים מבוגרים יותר, בממוצע, נוטים להיות בעלי יותר שומן גוף מצעירים יותר. לאתלטים עשוי להיות BMI גבוה מאוד בגלל שהם שוקלים הרבה, אבל המשקל הגבוה נובע מהרבה מאוד שרירים ורק מעט רקמה שומנית.

בנוסף, ה-BMI הוא רק גורם סיכון אחד לתחלואה. על מנת להעריך את הסבירות של אדם לפתח מחלות הקשורות להשמנה, ההנחיות האמריקניות המקצועיות ממליצות להתייחס גם להיקף המותניים של אדם וליחס בין היקף המותניים לירכיים, מכיוון שהשמנה בטנית נמצאה כגורם סיכון בפני עצמה למחלות הקשורות להשמנה. כמו כן, יש לבדוק גורמי סיכון אחרים שיש לאדם כמו חוסר פעילות גופנית או לחץ דם גבוה.

מה ההבדל במדידת BMI ילדים למבוגרים?

המספר של ה-BMI מחושב באותו אופן בילדים ומבוגרים, אבל הקריטריונים המשמשים לפירוש המשמעות של המספר שמתקבל בילדים ובני נוער שונים מאלה המשמשים במבוגרים.

בילדים משתמשים במיקום באחוזונים ספציפיים לגיל ולמין. הסיבה היא שכמות השומן בגוף משתנה עם הגיל וגם בין בנים לבנות. את הנתונים מעמידים על עקומות שמשוות את הפרט מול מה שצפוי באוכלוסייה.

ילד עם BMI מעל אחוזון 95 לגיל ולמין מוגדר כסובל מהשמנת יתר, ואילו עודף משקל מוגדר כ-BMI שמעל האחוזון 85 אך מתחת לאחוזון 95. לעומת זאת, בפירוש משמעות ה-BMI במבוגרים לא מתייחסים לגיל או למין.