דם בצואה בילדים

דם בצואה ילדים

דם בצואה בילדים קטנים מחייב בירור. הסיבה השכיחה ביותר היא מחלה זיהומית, דהיינו חיידק או וירוס המזהמים את המעיים, גורמים לדלקת של הרירית ובכך לדימום בצואה. ברוב המקרים של מחלה זיהומית, הילד גם סובל משלשולים, כאבי בטן וחום. אם הילד אינו סובל משלשולים וכאבי בטן, יש סיבות אפשריות נוספות, כגון פיסורה אנלית (מעין פצע קטן בפי הטבעת הנוטה לדמם, בדרך כלל הוא גם מלווה בכאבים), כיב באזור פי הטבעת או המעי הסופי, מחלות דלקתיות, פוליפים ועוד.

מדוע מופיע דם בצואה של ילדים?

הורים רבים נבהלים למראה גללי צואה בצבעים שחורים או אדומים, אך לא תמיד צריך לרוץ מיד לחדר המיון. על מנת להבין כיצד יש לנהוג, רצוי להכיר את הסימפטומים המדאיגים הנוספים וכך להחליט מתי יש לקבוע ביקור אצל רופא ילדים.

דם בצואת הילד מצביע על דימום במערכת העיכול שמתרחש בקיבה או מתחת לה. הוא עלול להיגרם מדלקת, גירוי או זיהום.

צבע הדם מצביע על המיקום בו מתרחש הדימום. ככל שהדם אדום יותר כך הוא "טרי" יותר, כלומר מתרחש יחסית קרוב לפתח היציאה. צואה חומה אדומה, שחורה או דמוית זפת, עלולה להצביע על כך שהדימום מתרחש באזור הקיבה.

אם הילד עושה את צרכיו באסלה, יש לעתים מספיק דם בשביל לצבוע את מי האסלה באדום.

גורמים העשויים להשפיע על צבע צואת הילד כאמור, צבע הצואה מצביע על מיקום הדימום או הבעיה.

משמעותה האפשרית של צואה שחורה היא דימום במעלה מערכת העיכול, כגון הקיבה, אך היא יכולה להיגרם לעתים מנטילת תוספי ברזל (תרופה ידועה הנרשמת לילדים הסובלים מאנמיה בדרגות שונות) ואפילו תזונת ילדים לא מאוזנת כמו צריכה מאסיבית של ממתק ליקוריץ שחור, שצובע את הצואה.

צבע אדום בוהק של הצואה עלול להצביע על דימום במורד מערכת העיכול, כגון המעי הגס או החלחולת. אבל ישנם מאכלים שעלולים לצבוע את הצואה באדום - צבעי מאכל אדומים, סלק ואפילו ג'לי אדום.

צואה בצבע ירוק עלולה להצביע על כך שהאוכל נע במהירות גבוהה מדי במערכת העיכול, למשל בגלל שלשול.

כתוצאה מכך אין למזון זמן להתפרק כיאות, אך אם אין תחושות נלוות של שלשול, צואה ירוקה יכולה להיגרם בגלל עלים ירוקים וצבעי מאכל ירוקים, כמו שיש בחלק מהקרטיבים שילדים אוכלים.

צואה צהובה, שמנונית ובעלת ריח רע עלולה להצביע על שומן עודף במערכת העיכול ולהעיד על מחלות כמו הפרעות בספיגת השומן.

לעתים צבע צואה זה נגרם בגלל פרוטאין הגלוטן, כפי שקורה בחולי צליאק. לכן רצוי להתייעץ עם הרופא בכל מקרה.

מדוע מופיעה צואה שחורה?

קרע בפי הטבעת יכול להיות שטחי או עמוק והוא הגורם מספר אחד בילדים לדם צואתי. הדם יראה פעמים רבות לאחר צואה קשה במיוחד, יהיה אדום בוהק ולא רב.

לעתים ישנם כיבים בקיבה (אולקוס), הגורמים לדם שחור בצואה. אלה מלווים פעמים רבות בסוגי סימפטומים נפוצים של מחלות ילדים כמו כאב בטן ואף חום גבוה ואובדן משקל. במקרים כאלה יש לגשת לרופא.

אם האם מניקה את התינוק ויש לה פטמות סדוקות, ייתכן כי התינוק עיכל את דם האם והוא מופיע אצלו בצואה כשחור. מצב זה לא מזיק לתינוק.

הטיפול בדם בצואה בילדים:

מתי לפנות לרופא?

אם כן צבעים מוזרים בצואה יכולים להיגרם ממגוון גורמים, לא כולם פתולוגיים. סימני אזהרה ברורים שבגללם כדאי לפנות לקבלת עזרה ראשונה הם כאבי בטן חזקים, אובדן משקל, סחרחורות וחום גבוה.
אך אם אלה לא קיימים, רצוי לחשוב מה הילד אכל לאחרונה וכיצד מאכלים אלה היו עשויים להשפיע על צבע הצואה שלו, כאשר ניתן להפסיקם לזמן מה כדי לראות אם הצבע חוזר להיות רגיל. בכל מקרה של ספק - רצוי לפנות לקבלת טיפול רפואי.