השראת לידה

לקראת זירוז לידה (השראת לידה), ברצוננו לתת לך מידע שעשוי להקל עליך בתהליך. מניסיוננו, מתן מידע מוריד חרדה, מקנה ביטחון, משפר את שיתוף הפעולה ובכך מקל על תהליך הלידה.

המושג "השראת לידה" מוכר בלשון העממית כ"זירוז לידה". מטרת הטיפול היא לגרום לתחילת לידה לפני שהגוף התחיל לעשות זאת באופן טבעי. זירוז לידה מתבצע על פי החלטת הרופא בלבד, כשעולה הצורך בסיום הריון מסיבה הקשורה לשלום העובר או בריאות היולדת. הסבר מפורט על הסיבה להשראת לידה תקבלי מהרופא ומהמיילדת.

צירי הלידה יכולים להתחיל סמוך לתחילת הטיפול או לאחר מספר שעות. במצב זה תהליך הלידה עלול להיות ארוך. חשוב שתביני ותזכרי, שתהליך הלידה מתחיל רק כאשר יש צירים סדירים ויעילים, לכן יש צורך בהרבה סבלנות.

כל דרכי זירוז הלידה למעט "סטריפינג" מחייבות קבלה ללידה.

השיטות לזירוז לידה / השראה הן:

 • סטריפינג (STRIPPING)
  סטריפינג היא פעולה המבוצעת על ידי מיילדת או רופא, תוך כדי בדיקה נרתיקית, בה מפרידים את קרום מי השפיר מצוואר הרחם. הפרדה זו גורמת לשחרור חומר הקרוי פרוסטגלנדין, שגורם לתחילת צירים. הפעולה עלולה לכאוב מעט ולאחריה יתכן ויופיע דימום קל.
  הסכמתך דרושה לביצוע הפעולה.
  לאחר הסטריפינג עשויים להופיע צירים מיד, כעבור כמה שעות או כלל לא.
 • החדרת טבלייה של פרוסטגלנדינים לנרתיק (PGE2 TAB)
  הפעולה מבוצעת על ידי רופא. היא מתבצעת כמו בדיקה נרתיקית רגילה. מטרת החדרת טבלייה זו - לרכך את צוואר הרחם כשהוא לא בשל ללידה.
  לאחר ניטור תקין של שעה, תוכלי לרדת מהמיטה ולהסתובב.
  שעתיים לאחר מכן יבוצע ניטור חוזר. במידה ותחושי צירי לידה, תבוצע גם בדיקה נרתיקית.לאחר שש שעות, במידה ולא יופיעו צירים, ישקול הרופא את המשך התהליך.

  קיימות מספר אפשרויות להמשך התהליך:
  - החדרה נוספת של טבלית פרוסטגלנדין או ג'ל של פרוסטגלנדין.
  - זירוז לידה על ידי פיטוצין (PITOCIN).
  - פקיעה יזומה של מי השפיר.
  - הפסקת זירוז לידה למספר שעות, לשם מנוחה.
  - הפסקת הטיפול ושחרור לביתך.
 • ג'ל של פרוסטגלנדין (PGE2 GEL)
  בעזרת ספקולום הרופא רואה את צוואר הרחם, ולתוכו הוא מחדיר את הג'ל. פעולה זו מצריכה ניטור של שעה מרגע החדרת הג'ל לרישום צירים ודופק העובר.
  החדרת הג'ל יכולה להתבצע כפעולה ראשונה, או לאחר החדרת טבלייה של פרוסטגלנדין.
 • מתן פיטוצין (PITOCIN)
  זהו טיפול תרופתי הניתן דרך הוריד על ידי מיילדת, על פי הוראת רופא. הפיטוצין מחקה את פעילות ההורמון שנמצא באופן טבעי בגוף וגורם להתכווצויות הרחם. התרופה תינתן באמצעות מונה טיפות הקרוי IVAC, וכל כמה דקות יועלה מספר הטיפות עד להתקדמותך בתהליך הלידה. תנאי מקדים למתן פיטוצין- צוואר בשל ופתוח מעט.
  הפעולה מצריכה ניטור רציף של דופק העובר והצירים על ידי מוניטור.
 • פקיעה יזומה של מי השפיר
  פעולה זו מבוצעת על ידי רופא או מיילדת, כשיש כבר פתיחה של צוואר הרחם. תוך כדי בדיקה נרתיקית מוחדרת מעין מסרגה, בעזרתה עושים חור בקרומי מי השפיר.
  מיד לאחר פקיעת המים תרגישי זרימת מים חמימים ולכל אורך התהליך, ימשיכו המים לרדת במידה זו או אחרת. אין סיבה לדאגה: מי השפיר מתחדשים כל מספר שעות עד הלידה, לכן התינוק אינו נמצא בסכנת "התייבשות", כפי שנשים רבות נוטות לחשוב. פעולה זו אינה כואבת יותר מבדיקה רגילה והיא מצריכה ניטור עוברי.

כאבים בתהליך זירוז הלידה

 • הכאבים שתחושי במהלך השראת הלידה יהיו דומים לצירים שבאים באופן טבעי.
 • אין צורך לסבול כאבים. משככי כאבים יכולים לשפר את הרגשתך הכללית, ואינם מזיקים לעובר. מאידך, אין צורך לקחת משככי כאבים כאשר לא חשים בכאב.