יתרונות ההנקה

יתרונות ההנקה

יתרונות ההנקה

נשים רבות מתלבטות בשאלת כדאיות ההנקה, ככל שתהיי יותר משוכנעת ברצונך להניק את תינוקך כך תהיה ההנקה קלה עבורך ותהווה חיבור נוסף לקשר בינך לבין תינוקך.

בריאות - יניקת חלב אם עד גיל שישה חודשים ידועה כתורמת לבריאות התינוק. בנושא זה קיימת הסכמה גורפת בקרב כל רשויות הבריאות הבין לאומיות, לרבות הישראליות, כי ההנקה עדיפה על פני כל צורות ההאכלה האחרות. לידיעתך, האקדמיה האמריקאית ממליצה על "הנקה בלבד בששת החודשים הראשונים", והמשך הנקה תוך כדי מתן מזונות נוספים לפחות עד גיל שנה. ההנקה גורמת לשיפור הקשר בין האם לתינוק, מקטינה את הסיכון להופעת בעיות עיכול ומחלות אף- אוזן- גרון, מפחיתה את מספר האשפוזים, מצמצמת את הסיכון למחלות ולאלרגיות, ומספקת לתינוק הגנה חיסונית כנגד פטריות, וירוסים וחיידקים.

עלייה במשקל - בשלבים הראשונים להתפתחות התינוק קיימת השפעה רבה של התזונה על קצב גדילתו של התינוק ועל איכותה. מרבית התינוקות מכפילים את משקלם בתוך ארבעה חודשים מן הלידה ומשלשים אותו עד גיל שנה, ובמהלך תקופה זו עוברים האיברים והרקמות של התינוק (שטרם בשלו) תהליך מואץ של התפתחות. בהקשר זו טוענים מחקרים מדעיים כי ישנה עדיפות להנקה טבעית, משום שתינוקות שניזונו מחלב פרה נטו להשמנה יתרה ולעלייה במדדים המנבאים סיכון יותר מאשר תינוקות שינקו חלב אם.

חיזוק המערכת החיסונית - חלב האם מחסן את התינוק מפני זיהומים ויראליים במערכת הנשימה. יכולת זאת נובעת מנוכחות הקולסטרום בחלב האם הראשוני, שהוא עשיר במיוחד בנוגדנים מחסנים ועוזר להגן על התינוק מפני הסביבה החיצונית. כמו כן, הקולסטרום עשיר במיוחד באבץ, שהוא בעל חיוניות רבה למערכת החיסונית. בשלב מאוחר יותר, כאשר החלב הראשוני יהפוך לחלב רגיל, יוזן התינוק בלימפוציטים, שהם תאים המעוררים תאים אחרים להגנה על גוף התינוק.

לידיעתך, ההנקה מקנה לתינוק יתרון חיסוני אשר נעדר מפורמולות ההזנה המלאכותיות (תמ"ל- תרכובות מזון לתינוקות), משום שאינן מכילות את הגורמים החיסוניים המוזכרים.

מניעת דלקות אוזניים - ההנקה מחיתה את הסיכון לחלות בדלקת האוזן התיכונה. על פי מחקרים בנושא, הוכח כי תינוקות הניזונים מתמ"ל הם בעלי נטייה גדולה יותר לחלות בדלקת האוזן התיכונה מאשר תינוקות היונקים חלב אם. הבדל זה נשמר עד לגיל שלוש שנים. בנוסף, תינוקות יונקים נוטים לפתח פחות אלרגיות מאשר תינוקות הניזונים מפורמולות.
מזון טרי - חלב האם הוא מזון חם וטרי, שתמיד מוכן ועומד לרשותו של התינוק. הוא נחשב ל"מזון חי" המכיל אנזימים והורמונים, שהשפעתם התזונתית- בריאותית מרחיקה לכת. כך, לדוגמה, בחלב האם מצויים הורמונים בעלי השפעה קצרת טווח המסייעים ליציאה הראשונה ולהתרוקנות מהירה של המעי, וחומרים מרגיעים המשפיעים על האם ועל התינוק. כל החומרים הללו נעדרים מפורמולות ההזנה המלאכותיות.
ירידה בשכיחות מקרי מוות בעריסה - כיוון שחלב האם קל לעיכול, התינוק אינו חש "כבדות" אחרי ארוחה ושנתו רגועה ואינה עמוקה מידי.

יתרונות ההנקה לאם:
הנקת התינוק אומנם דורשת ממך מאמץ ניכר והתמסרות, אך מבטיחה גם יתרונות בריאותיים עבורך- האם המניקה. לפנייך כמה יתרונות עיקריים שתפיקי מתהליך ההנקה:

כיווץ הרחם - אצל נשים מניקות מדווח על קצב מהיר של התכווצות הרחם, אשר מוביל לחזרה מהירה יותר לגודלו המקורי.
חזרה לגזרה המקורית - הנקה מצריכה פעילות אנרגטית צד האם, המביאה לידי ניצול של 300-600 קלוריות בממוצע, ועוזרת לך לחזור למשקלך המקורי.

נוחות - ההנקה היא צורת האכלה נוחה ביותר, והיא אינה מצריכה מצדך כל התעסקות במזון כמו מהילה, מדידה, רחצה וכדומה.
הרפיה- ההנקה מעודדת את שחרור הורמון הפרולקטין, הידוע גם כ"הורמון אימהי", שמשפר את תחושת ההרפיה והרגשת הנוחות.

בריאות - מחקרים חדשים מצביעים על הפחתה של הסיכון לחלות בסרטן השד ובסרטן הרחם בעקבות הנקת התינוק. בנוסף, ההנקה מסייעת להפחתת תופעת בריחת הסידן.