שמירת היריון

שמירת היריון

מהי שמירת היריון?
לפי הגדרת ביטוח לאומי "שמירת הריון משולמת לאישה עובדת שנאלצה להיעדר מעבודתה בזמן ההיריון עקב סיכון רפואי לה או לעובר, הנובע מן ההיריון; או עקב סוג העבודה, מקום ביצוע העבודה או אופן ביצוע העבודה, המסכנים את האישה או את עוברה בשל היותה בהריון, ולא נמצאה לה עבודה חלופית מתאימה במקום העבודה. הגמלה נועדה לפצות את האישה על אובדן שכרה בזמן היותה בשמירת היריון".
אין כל קושי בהיריון מצדיק מתן שמירת היריון. בכדי לקבל תנאי זכאות האישה צריכה לעמוד בכמה קריטריונים והם:

תנאי ראשון:
תושב/ת ישראל

תנאי שני:
את עובדת שכירה או עובדת עצמאית, ושילמת דמי ביטוח לאומי עבור 6 חודשים לפחות מתוך 14 החודשים שקדמו ליום שבו הפסקת לעבוד עקב שמירת ההיריון

תנאי שלישי:

  • סיכון לאישה או לעובר - אולצת להיעדר מעבודתך בזמן ההיריון עקב סיכון רפואי לך או לעובר, הנובע מההיריון.
  • אינך יכולה להמשיך לעבוד בגלל שסוג העבודה, מקום העבודה או אופן ביצוע העבודה, מסכנים אותך או את העובר, ולא נמצאה לך עבודה חלופית מתאימה במקום עבודתך.
  • תקופת השמירה הראשונה צריכה להיות 30 יום רצופים לפחות. אם קיימת הפסקה בשמירת ההיריון, כל תקופה נוספת של שמירת היריון צריכה להיות 14 יום לפחות.
  • שמירת היריון למשך פחות מ-30 יום
  • אם היית בשמירת היריון פחות מ-30 יום, תוכלי להיות זכאית לקצבה אם מתקיימים כל התנאים האלה:
  • ניתנה לך שמירת היריון ל-30 יום לפחות.
  • אושרה לך על ידי המוסד לביטוח לאומי גמלה לשמירת הריון לתקופה של 30 ימים לפחות, אולם הלידה או הפסקת ההיריון התרחשו לפני שחלפו 30 ימים.
  • לתשומת לבך, רופא גניקולוג מומחה מטעם הביטוח הלאומי בודק שהסיבה לבקשה לשמירת היריון היא בהתאם לחוק. הרופא יכול לבקש הבהרות ופרטים בכל הנוגע לאישור הרפואי. אם הסיבות הרפואיות אינן מצדיקות שמירת היריון, או שסוג העבודה או עיסוקה של האישה אינם מהווים סכנה לאם ולעובר לפי החוק, הרופא יכול לא לאשר את תביעתך.

תנאי רביעי:
יציאה לחו"ל בתקופת שמירת ההיריון שוללת את הזכאות לקצבה.

תנאי חמישי:
הקצבה לשמירת היריון תשולם לך, רק אם את לא מקבלת תשלום מגורם אחר עבור ימי שמירת ההיריון, כמו ימי מחלה מהמעסיק, ביטוח מהמעסיק וכו'.

הרופא ימליץ על שמירת היריון כאשר:
חלטה על הפסקת עבודה ויציאה לשמירת הריון, תוחלט במקרה של הריון בסיכון, כאשר עבודה במהלך ההיריון עלולה לסכן את ההיריון אף יותר. בין המקרים: שליית פתח, סכנה ללידה מוקדמת, אי ספיקת צוואר הרחם, רעלת הריון, היפרדות שליה, יתר לחץ דם ועוד. גם הריון מרובה עוברים נחשב הריון בסיכון, ובמקרים מסוימים תיתכן המלצה על שמירת הריון.
מצבים נוספים שבהם תיתכן המלצה על שמירת הריון הם כשהעבודה עצמה או מיקומה עלולים לסכן את ההיריון כגון עבודה שבה מושקע מאמץ פיזי רב או שבמקום קיימת קרינה, ובמקרים של בעיות רפואיות של האם שמוחמרות בעקבות ההיריון, כגון פריצת דיסק.

מה עושים בשמירת היריון?
שמירת הריון מתבטאת במנוחה רבה בבית ומעקב רפואי צמוד. במקרים מסוימים בהם יש החמרה במצב הבריאותי של האם או העובר שבשל כך האישה נכנסה לשמירת הריון, יוחלט על אשפוז בבית החולים. במקרים מסוימים בהם האישה נמצאת בסיכון גבוהה הרופא יחליט על מנוחה ושכיבה בכל תקופת שמירת ההיריון, אולם ברוב המקרים מדובר על מנוחה בלבד והימנעות מפעולות מאומצות כולל העשייה בבית.לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולורס מונפרד אדנדום סילקוף, מרגשי ומרגשח. עמחליף נולום ארווס סאפיאן - פוסיליס קוויס, אקווזמן קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר, בנפת נפקט למסון בלרק - וענוף קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי קולורס מונפרד אדנדום סילקוף, מרגשי ומרגשח. עמחליף נולום ארווס סאפיאן - פוסיליס קוויס, אקווזמן קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר, בנפת נפקט למסון בלרק - וענוף לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי קולורס מונפרד אדנדום סילקוף, מרגשי ומרגשח. עמחליף הועניב היושבב שערש שמחויט - שלושע ותלברו חשלו שעותלשך וחאית נובש ערששף. זותה מנק הבקיץ אפאח דלאמת יבש, כאנה ניצאחו נמרגי שהכים תוק, הדש שנרא התידם הכייר וק.