ניתוח גב מוצלח לבן 74 – בזמן שהוא ער!

כאשר דוד אביטל בן ה-74 נפל בביתו, הוא לא חשב לרגע שעמוד השדרה שלו נפגע בצורה כל כך קשה. כשהגיע לבית החולים הדסה עין כרם אובחן עם שברים בחוליות עמוד השדרה ונקבע על ידי מומחי אורתופדיה כי יזדקק לניתוח גב על מנת שיוכל לעמוד שוב על הרגליים. בשל מצבו הבריאותי החליטו הרופאים לבצע לו ניתוח ייחודי ומורכב המתבצע רק במרכז הרפואי הדסה, בו מבצעים ניתוחי גב למטופל כשהוא ער לחלוטין - עם הרדמה מקומית בלבד. ד"ר ג'וש שרודר, אורתופד מומחה לניתוחי עמוד שדרה מסביר: "שבר הוא תוצאה שכיחה של נפילה בקרב מבוגרים הגורם להם לעיתים לחוסר יציבות או כאב בלתי נשלט והם נזקקים לניתוח על מנת להחלים. מצד שני אנו יודעים כי הסכנה בהרדמה מלאה אצל מבוגרים גוברת בשל מחלות רקע מהן הם סובלים – כמו במקרה של דוד שהיה מסוכן להרדימו, ותהליך ההחלמה והשיקום קשים הרבה יותר אחרי ניתוחים אלו.


בשיתוף פעולה עם מנהל היחידה לצנתורי מוח בהדסה עין כרם, פרופ' חוסה כהן, התחלנו לבצע בהדסה ניתוחי גב מורכבים למטופלים כשהם ערים, בעזרת הרדמה מקומית בלבד. ניתוחים אלו כוללים, הכנסת ברגים ומוטות לצורך קיבוע השברים תחת ניווט הדמייתי מתקדם המאפשר דיוק מירבי עם חיתוכים מינימליים והזרקת צמנט - חומר לקיבוע חוליות. בצורה זו אנו מצליחים להקטין את הסיכונים הקיימים בהרדמה מלאה בצורה משמעותית, להקטין את זמן הניתוח וכמובן את תקופת ההחלמה. לאוכלוסייה המבוגרת הזמן הוא יקר והחלמה מניתוח מסורתי בהחלט יכולה להשפיע על מהלך חייהם. כרגע אנחנו היחידים בארץ שנותנים להם את המענה לניתוח כזה.


דויד הגיע אלינו עם שבר לא יציב בעמוד השרה הגבי, הוא סבל מבעיית לב וריאות קשה והיה סיכון לבצע לו את הניתוח בשיטה המסורתית בה המטופל מורדם ושוכב על הבטן, ידענו שלא תהיה אפשרות לגמול אותו מהנשמה בסוף הניתוח ובמידה ונמצא פתרון - תהליך השיקום שלו יהיה מאוד ארוך, ולכן החלטנו לבצע לו את הניתוח בשיטה החדשה שקיימת אצלנו. בחדר הניתוח פרופ' חוסה ואני ייצבנו לדוד את עמוד השדרה ובעזרת המרדים ד"ר האשם רוחי, שעקב באופן צמוד אחר מצבו, בצענו את הניתוח ללא הרדמה מלאה וללא צורך בהנשמת החולה. זה בהחלט לא דבר של מה בכך".


"כשנכנסתי לחדר הניתוח הייתי מאוד מבוהל" מספר דוד, "אני מאוד מפחד מניתוחים וכשהסבירו לי שאני אהיה ער לאורך כל הניתוח הייתי מאוד לחוץ, לא האמנתי וזה היה נראה לי ממש בלתי אפשרי לעבור ניתוח גב כזה משמעותי כשאני ער. כשהגעתי לחדר בו ביצעו לי את הניתוח, המרדים ושני המנתחים היו חייכנים וסבלניים והסבירו לי את כל השלבים. הניתוח עבר מאוד מהר ולא הרגשתי כאבים בכלל, זה היה מדהים, להיות ער בניתוח של עצמי!


אני מאוד מודה לרופאים ולצוות הנהדר שטיפול בי, בגיל 47 יצאתי לפנסיה מהצבא ומאז כל חיי אני מתנדב ופעיל למען אחרים. הייתי בטוח ששבר בגב והחלמה מניתוח שכזה יהיו מאוד קשים עבורי מפאת גילי ולשמחתי זכיתי לעבור ניתוח מיוחד שההחלמה ממנו יותר מהירה ואני מתכונן לחזור להתנדב כמה שיותר מהר".


פרופ' חוסה כהן, מנהל יחידת צנתורי המוח בהדסה: "מקרה זה מדגים את הגישה המודרנית לניתוחים. לקחת ניתוחים גדולים ולהפוך אותך לניתוחים עם חתכים מינימליים וכך ניתוח של שש שעות הופך לשעה, הרדמה כללית הופכת להרדמה מקומית, אשפוז של שבועיים מתקצר לאשפוז של יומיים והסיכון לזיהומים פוחת משמעותית. בזכות צוות רב תחומי ומכשור מתקדם אנחנו מצליחים בהדסה להביא את הרפואה המתקדמת בעולם".

לכל החדשות והאירועים בהדסה

ניתוח גב מוצלח לבן 74 – בזמן שהוא ער!