טרשת עורקים

מהי טרשת עורקים

טרשת עורקים היא מחלה המתפשטת בכלי הדם ומהווה את אחד מגורמי הסיכון העיקריים לתחלואה ולתמותה בעולם. מודעות לאורח חיים בריא, מסייעת במניעת התפתחותה של המחלה ותוצאותיה.
טרשת עורקים מהווה כיום את הגורם העיקרי למוות ולתחלואה מוקדמת בעולם המערבי. כ-16 מיליון בני אדם נפטרים מדי שנה מהתקפי לב ומשבץ מוחי. מחלות כלי הדם הנובעות מטרשת עורקים, מתפתחות בהדרגתיות ומוחמרות עקב תהליכים דלקתיים המתרחשים בדפנות כלי הדם הבינוניים והגדולים. למחלות אלו ביטויים רב-מערכתיים רבים, והן מהוות חלק נכבד מהעיסוק היומיומי של הרפואה המודרנית. טרשת עורקים היא לרוב מחלה מפושטת, והימצאותה בכלי דם של איבר אחד מגבירה מאוד את הסיכוי להימצאותה בכלי הדם של איבר אחר. חוקרים בתחום, חקרו במיוחד את הקשר בין מחלה טרשתית בעורקים הכליליים – (Coronary Arteries) עורקים המספקים את תצרוכת החמצן לשריר הלב עצמו, ובין מחלה טרשתית בעורקי התרדמה - (Carotid Arteries) עורקים המספקים את תצרוכת החמצן למבני המוח. המחלה הטרשתית בעורקים אלו, המספקים את עיקר תצרוכת החמצן של המוח והלב, הינה השכיחה ביותר המוכרת כיום. מחלה זו ידועה כגורמת לתחלואה ולתמותה משמעותית והיא בעלת השלכות מכריעות על בריאותנו, תפקודנו ואורח חיינו.


כיצד מתפתחת טרשת עורקים?

תהליך ההופעה של טרשת עורקים הינו תהליך הדרגתי של היצרות כלי דם עורקיים בינוניים וגדולים, עקב נזק ראשוני למעטפת הפנימית של כלי הדם, שקיעת שומנים על-גבי דפנות כלי הדם, ותהליך דלקתי משני. התהליך של גדילת הנגע הטרשתי והתרחבותו, עד לחסימה משמעותית של היקף כלי הדם, נמשך לאורך שנים רבות ובדרך-כלל בא לידי ביטוי בגילאי הביניים ובגיל המבוגר. מחקרים הראו, כי התהליך הטרשתי עצמו מתחיל למעשה מוקדם מאוד – כבר מגיל הילדות.
העורקים המושפעים ביותר מתהליך זה, הם העורקים הכלילים, אבי העורקים, עורקי התרדמה והעורקים המספקים את תצרוכת החמצן לגפיים התחתונות. טרשת עורקים גורמת בהדרגה להיצרות ולסתימה של כלי הדם. כתוצאה מההיצרות המתמשכת, עלולה להופיע באופן פתאומי חסימה מלאה של כלי הדם ללא תסמינים מקדימים. חסימה זו בדרך כלל, נובעת מהופעה פתאומית של קריש דם על-גבי התהליך הטרשתי בעורק המוצר. לחילופין, ההיצרות בעורק עלולה להמשך לאורך תקופה ארוכה ולהיות מלווה בסימפטומים חדשים, מחמירים או קבועים. כאשר קיימת היצרות משמעותית בעורק המספק דם לאיבר, תתכן הופעת סימפטומים התלויים באיבר. לדוגמה, כאשר קיימת היצרות בעורקי הרגליים, יחלו כאבי רגליים המופיעים בזמן הליכה, עם הקלה בעת מנוחה. כאשר נגרמת חסימה מלאה בעורק, בעקבות טרשת העורקים, נפסקת זרימת הדם לחלק מהאיבר, תהליך המוביל לפגיעה באותו חלק של האיבר המוזן על-ידי אותו העורק.דוגמה נפוצה היא התקף לב, במהלכו נעצרת / נפסקת זרימת הדם באחד מהעורקים המספקים דם לחלק משריר הלב. התסמין העיקרי יהיה כאב עז הנגרם מהעדר אספקת הדם לשריר הלב. דוגמה נוספת ידועה היא אירוע מוחי, במהלכו נעצרת זרימת הדם בחלק מהעורקים המספקים דם לחלקים שונים במוח. הסימפטומים השכיחים במצב זה עלולים לבוא לידי ביטוי בחולשת יד או רגל, צניחת זווית הפה, סחרחורת וחוסר שיווי משקל.

איך מאבחנים?

האבחון מתבסס בעיקר על תלונותיו של המטופל. לעתים נדרשות בדיקות נוספות כגון אק"ג ואקו-לב במאמץ, מיפוי לב וצנתור אבחנתי. שיטות חדשניות לאיתור מוקדם של הטרשת כוללות סי-טי של כלי הדם של הלב ("צנתור וירטואלי") או בדיקה להערכת תפקוד האנדותל.

האם ניתן למנוע טרשת עורקים?

למרות שמחלות לב וכלי דם מהוות כאמור חלק מגורמי התמותה והתחלואה המובילים בעולם המערבי, ניתן למנוע את התפתחותן על-ידי ניהול נכון של מצבים ומחלות שעלולים לתרום להחמרתה של טרשת עורקים. כל אותם מצבים ומחלות, למעט גורם הגיל שהינו נתון שאיננו בשליטתנו (הסיכון לטרשת העורקים גדל מעל גיל 45 בגברים ומעל 55 בנשים), מהווים למעשה את גורמי הסיכון להתקדמות טרשת העורקים ולהופעת מחלות לב וכלי דם.

גורמי הסיכון השכיחים הם: 

  •  עישון אקטיבי ופאסיבי.
  • השמנת יתר.
  •  סיפור משפחתי של מחלת לב.
  • מחלת הסוכרת.
  • רמות לא תקינות של שומני הדם.
  • יתר לחץ דם.

    * היסטוריה משפחתית נחשבת כגורם סיכון כאשר קרוב משפחה מדרגה ראשונה עבר ביטוי קליני למחלה טרשתית (כגון התקף לב או אירוע מוחי), וכאשר גילו בעת האירוע הוא פחות מ-55 בגברים ופחות מ-65 בנשים.

כיצד למנוע התפתחות של טרשת עורקים?

מניעת התקדמות טרשת העורקים והתפתחות מחלות לב וכלי דם, מתבצעת בשתי רמות עיקריות:
הרמה הראשונה- כוללת שינוי בהרגלי החיים, הכולל בין השאר: ירידה במשקל, העלאת רמת הפעילות הגופנית, תזונה מאוזנת והפסקת עישון. אלה יכולים לצמצם את התקדמות טרשת עורקים, למנוע התפתחות מחלות לב וכלי דם, ואף עשויים אף להיות יעילים יותר מטיפול תרופתי.
הרמה השניה- מתבצעת בשיתוף עם הרופא המטפל, וכוללת בין היתר טיפול תרופתי במחלות כמו יתר לחץ דם, הפרעות בשומני הדם וסוכרת.

לקריאה נוספת על טרשת נפוצה >>