שטחי מצויינות יחודיים למחלקה

המחלקה לכירורגיה כללית בבית החולים הדסה הר הצופים מציעה התמחות בכירורגיה במחלקה ״בוטיק״ – מחלקה בגודל בינוני עם מרכזי מצויינות במגוון גדול של תחומים ומצד שני מספר יחסית קטן של רופאים מעולים מה שמאפשר חשיפה מקסימלית למתמחים ועבודה באווירה חיובית ומגובשת. המחלקה היא אחת הראשונות בישראל אשר אימצו את הכירורגיה הזעיר פולשנית (לפרוסקופית) ולמעשה רוב הניתוחים במחלקה מבוצעים כיום בגישה זו.

 

המחלקה גם מובילה במחקר קליני ומעבדתי מגוון ובנושאים שונים ומפרסמת את עבודותיה באופן תדיר בעיתונים מובילים בעולם. הוראת מתמחים וסטודנטים הינה חלק אינטגרלי וחשוב מעבודת המחלקה ובוגרי המחלקה משתבצים בתפקידים מובילים במחלקות ברחבי הארץ.

 

מרכזי מצויינות -

  • כירורגיה אנדוקרינית

כירורגיה אנדוקרינית כוללת ניתוחים של בלוטת התריס (תירואיד), בלוטת יותרת התריס (פאראתירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל) וניתוחים לגידולים נוירואנדוקריניים. ניתוחים אלה מבוצעים בהובלתו של פרופ׳ חגי מזא״ה (מנהל המחלקה) ודורשים שיתוף פעולה הדוק עם מספר צוותים בבית החולים ובראשם אנדוקרינולוגיה. ההתוויות לניתוח כוללות מחלות שפירות וממאירות של בלוטות אלו. ניתוחים אלו דורשים מיומנות טכנית וניסיון והמחלקה בהר הצופים מהווה את המרכז הגדול בארץ לניתוחים בתחום. פרופ׳ מזא״ה הוא יושב ראש החברה לכירורגיה אנדוקרינית ומאמריו בתחום מפורסמים בעיתונים מובילים בעולם.

  • כירורגיה בריאטרית (השמנת יתר)

הניתוחים הבריאטריים מבוצעים במחלקה מאז שנות ה 90 תוך צבירת ניסיון רב בתחום. הניתוחים הבריאטריים שמבוצעים במחלקה כוללים ניתוח שרוול קיבה, מעקף קיבה, מיני מעקף קיבה, ומעקף תריסריון. בנוסף לזאת, מבוצעים ניתוחים מאתגרים ביותר הדורשים מיומנות וידע רב בחולים לאחר ניתוח בריאטרי ראשון שכשל. ד״ר רונית גרינבוים היא מהמובילות בתחום ברמה הארצית והמחלקה מפרסמת את תוצאותיה בכנסים רבים בארץ ובעולם. הצוות הבריאטרי כולל גם דיאטניות ופסיכולוגית הנותנים למטופלים טיפול שלם וכולל.

  • כירורגיה של המעי הגס והחלחולת ופרוקטולוגיה (קולו-רקטלית)

כירורגיה קולו-רקטלית כוללת ניתוחים של המעי לבעיות שפירות וממאירות, ניתוחים לבעיות בפי הטבעת כגון פיסורה, פיסטולה וטחורים, ניתוחים למחלות מעי דלקתיות ועוד. את הניתוחים האלה מובילים ד״ר עידו מזרחי (סגן מנהל המחלקה) וד״ר בילאל עליאן שהתמחו בתחום וחלק ניכר מהניתוחים מבוצע בגישה לפרוסקופית. הצוות הכירורגי פועל תוך שיתוף פעולה עם מחלקת גסטרואנטרולוגיה ואונקולוגיה למתן טיפול אופטימלי לחולים אלו.

  • כירורגיה של השד

את תחום הכירורגיה של השד מובילות פרופ׳ אלוייס וד״ר טל הדר שהן ללא ספק בין המנתחות הטובות בארץ. הניתוחים כוללים כריתות מקומיות, כריתות שד שלמות, ניתוחי בלוטת הזקיף וכריתת בלוטות לימפה בבית השחי. במקרים בהם נדרשים שיחזורי שד, צוות המחלקה משתף פעולה עם צוות מנתחים מכירורגיה פלסטית במגוון טכניקות מתקדמות.

  • כירורגיה הפטוביליארית

כירורגיה הפטוביליארית כוללת ניתוחים של הכבד, כיס המרה, דרכי המרה והלבלב. ניתוחים אלו מבוצעים בשל אינדיקציות ממאירות על פי רוב והם מורכבים ביותר. הניתוחים מבוצעים על ידי ד״ר אריה אריש וד״ר יעקב מלכה – שני מנתחים בוגרי צרפת ומומחים בתחום.

  • כירורגיה של בקעים מורכבים בדופן הבטן

בקעים בדופן הבטן הם מהניתוחים השכיחים בכירורגיה כללית. בקעים אלה כוללים בקעים אפיגסטריים, בקעים טבוריים ועל טבוריים, בקעים מפשעתיים ופמורלים. בנוסף בקעים בדופן הבטן לאחר ניתוח קודם יכולים להיות מאתגרים ומורכבים. את התחום מרכז ד״ר מאיר פינטו שעבר השתלמויות בנושא בארץ ובחו״ל.

  • טראומה וכירורגיה דחופה

המחלקה בהר הצופים מרכזת פצועי טראומה ממזרח העיר ומהבקעה. חלק גדול מהפצועים מובאים על ידי משפחה ללא התראה מוקדמת ולכן הטיפול בהם יכול להיות מורכב. ד״ר אסף קידר מרכז את התחום והכירורגיה הדחופה ומקדיש חלק גדול מזמנו להכשרת המתמחים והבאתם לעצמאות בטיפול בחולים דחופים.

  • כירורגיה אונקולוגית

התחום של כירורגיה אונקולוגית כולל ניתוחים מורכבים לגידולים שונים. את התחום מרכז ד״ר מוחמד עדילה שעבר הכשרה במוסד היוקרתי Memorial Sloan Kettering שבארה״ב. חלק מהניתוחים כוללים כריתות של גידולים מפושטים בחלל הבטן והזלפה של כמותרפיה מחוממת (HIPEC).