יחידת האפרזיס הדסה עין כרם

יחידת האפרזיס הדסה עין כרם

כאשר עולה צורך לבצע החלפה של דם או של חלק ממרכיבי הדם - למשל נוזל הדם (פלזמה) או תאי דם, יש לעשות זאת על ידי מכשור מיוחד המותאם לכך. לשם כך קיימת היחידה לאפרזיס טיפולית.

בטיפולים אלה, אנו מבצעים מגוון פעולות על פי הצרכים הרפואיים הנדרשים לכל מטופל. טיפולים אלה לרוב מבוצעים באופן אמבולטורי (כ- 80%) אך יכולים להתבצע גם באשפוז.

קיימים מספר סוגים עיקריים של טיפולים:

  • החלפת פלזמה - במחלות מסוימות הפלזמה של המטופל, מכילה חומרים שמזיקים (כגון נוגדנים פתולוגיים) וניתן לסלקם ע"י טיפול באפריזיס, והחזרת אלבומין וחלבון טהור ונקי. סוג טיפול זה יעיל בעיקר לחולים הסובלים ממחלות נוירולוגיות כגון, מיאסטנה גרוויס- myasthenia gravis , מחלת גיליון ברה- Guillian Barre או ניורופתיות כגון CIDP.

    לעיתים גם במחלות המטולוגיות קיימים נוגדנים שמזיקים כמו במיאלומה נפוצה ובה החלבונים של תאי המיאלומה יכולים להפריע לכליות לתפקד באופן נורמלי, או במחלת וולדנשטרום, שבה החלבונים סמיכים וגורמים לצמיגות יתר של הדם.

    טיפול בהחלפת פלזמה הוא מציל חיים במחלה המטולוגית שנקרא TTP, זוהי מחלה נדירה ומסוכנת, שגורמת להפרעה בקרישת הדם והטסיות. טיפול בפלזמפרזיס חיוני כטיפול נלווה להשתלות אברים כגון כליה וכבד. פלזמפרזיס גם שימושי בטיפול בחולים עם עודפי שומנים בדם כגון עודף טריגליצרידים או עודף כולסטרול, בחולים שאינם מספיק נעזרים על ידי תרופות או באלו שיש תופעות לוואי מתרופות.
  • פוטופרזיס חוץ גופית (Extracorporeal photopheresis, or ECP) - זהו סוג של טיפול חדשני שפותח עבור סוגים מסוימים של לימפומה של העור. כיום ECP ידוע כטיפול יעיל במצבים שונים כגון בחולים אחרי השתלת מח עצם מתורם שסובלים ממחלת השתל כנגד המאחסן (GVHD). טיפול בפוטופרזיס חוץ גופית יכול להקל על התופעות של GVHD שעלולות להיות קשות.
  • טיפולים אחרים שונים: אפריזיס טיפולית יכולה לעזור במספר מצבים שונים כגון: הורדת עודפי כדוריות לבנות בחולים עם לוקמיה וערכים מאוד גבוהים של טסיות שגורמים לצמיגות יתר של הדם ותסמינים שונים.

פרטי קשר

כתובת אגף

כתובת אגף

הדסה עין כרם, מכון שרת.
מחלקה: קומה 2.
אשפוז יום קומה ת1.
משרדים ומרפאות קומה ת3.
שעות פעילות

שעות פעילות

ימים א'-ה' 08:00-16:00.

טלפון

טלפון