השתלת מסתם אאורטלי בצנתור

המסתם האאורטלי - אחד המבנים החשובים בלב. הוא נמצא בין החדר השמאלי לאבי העורקים ותפקידו לווסת את כמות הדם היוצאת מן הלב בכל פעימה אל תוך אבי העורקים ומשם אל כל הגוף.

מחלקת הצנתורים של המרכז הרפואי הדסה, הינה חלוצת השתלות המסתם האאורטלי בישראל. הטכנולוגיה החדשה לטיפול בהיצרות של המסתם האאורטלי הינה פתרון רפואי לחולים הסובלים מהיצרות המסתם. בשיטה זו ניתן לבצע את החלפת המסתם בצנתור ללא צורך בפתיחת בית החזה, בחולים עם סיכון ניתוחי גבוה.

השתלות המסתם מבוצעות בהרדמה מקומית ומהוות מהפכה המשפרת משמעותית את בריאותם של חולים קשים שלא נמצא להם עד כה מענה רפואי מתאים. 

השתלת המסתם האאורטלי מבוצעת דרך צנתר המוחדר לעורק הרגל דרכו מועבר המסתם התותב, אל מקומו הטבעי בלב (במעבר שבין החדר השמאלי לאבי העורקים). המסתם ממוקם תוך שימוש בהדמיית אקו לב המוחדרת דרך הושט.

השתלת המסתם מבוצעת על ידי צוות רב תחומי של קרדיולוגים מצנתרים, מנתחי לב, קרדיולוגים המומחים בהדמיית הלב, צוות נרחב של מומחים ברפואת הלב ובטיפול נמרץ, רופא מרדים, אחיות וטכנאים. מאז הוחל בביצוע פעולה זו בוצעו בבית החולים הדסה מאות השתלות מסתם בשיעור הצלחה גבוה.