גידולים במיצר הקדמי (Anterior Mediastinal Tumors)

המייצר הקדמי הינו חלל הנמצא מתחת לעצם החזה, קדמית ללב. משני ציידיו נמצאות הריאות. האיבר העיקרי בחלל זה הוא בלוטת ההרת - הטימוס. לבלוטה זו תפקיד בהתפתחות מערכת החיסון בגיל צעיר. באדם הבוגר הבלוטה מתנוונת בהדרגה, ומוחלפת ברקמת שומן.

גידולים במייצר הקדמי אינם שכיחים. הם יכולים להתפתח במבוגרים ובילדים. מרבית הגידולים מתפתחים מבלוטת הטימוס וקרויים טימומה, או מקשרי הלימפה, וקרויים לימפומה.

רוב הגידולים במבוגרים באזור זה הם מסוג טימומה. טימומה הוא גידול ממאיר. בשלב המוקדם הגידול עטוף בקופסית ואינו חודר לאיברים בסביבתו. בשלב מתקדם הוא חודרני ושולח גרורות בבית החזה.

בשלב מוקדם גידולים אלו הם ללא תסמינים, ובמרבית המקרים גילויים הוא מקרי. בשלב מתקדם הם גורמים לתסמינים הקשורים ללחץ או חדירה של הגידול לאיברים חיוניים סמוכים. סימפטומים אלו יכולים לכלול כאב בקדמת החזה, קוצר נשימה, קושי בבליעה ונפיחות בחלק הגוף העליון.

נציין, כי חלק מהחולים המאובחנים עם טימומה סובלים ממחלה הקרויה מיאסניה גרביס. בחולים אלו עיקר התסמינים יהיו קשורים במחלה זו.

אמצעי האבחנה העיקריים הם בדיקות הדמיה: CT ו MRI של בית החזה, ובדיקת PET-CT. לקיחת דגימה בביופסיה אינה חיונית בשלב מוקדם.

הטיפול הנבחר בגידול בשלב מוקדם הוא ניתוח לכריתה מלאה. שיעור הריפוי לאחר הניתוח הוא גבוה מאוד. בשלב מתקדם, בו הגידול חדר לאיברים סמוכים, הניתוח הוא חלק מטיפול משולב הכולל גם טיפול כימי והקרנה.

צוות המחלקה לכירורגית חזה בבית החולים ׳הדסה׳ רכש ניסיון רב בטיפול בחולים אלו. במחלקה מבוצעים ניתוחים בגישה זעיר פולשנית לכריתה של גידול בשלב מוקדם, וכן ניתוחים מורכבים בהם הגידול חדר לאיברים סמוכים, כולל טיפול כימי תוך ניתוחי לחלל הריאה.

מנתחי המחלקה הם חלק מצוות רב תחומי הכולל מומחים באונקולוגיה, רפואת הריאות, רדיותרפיה, דימות, רפואה גרעינית ופתולוגיה. צוות זה מהווה מרכז מצוינות לטיפול בחולים עם גידולים במייצר. הוא מאפשר התאמה אישית של הטיפול, המבוסס על אמצעי אבחנה וטיפול מתקדמים ביותר, והוא מלווה את המטופלים ביחס אישי ואנושי.