ניתוח ערמונית, רובוט דה-וינצ'י, ניתוחים בעזרת רובוט

ראשון בישראל, בהדסה: דה-וינצ'י, הרובוט הניתוחי המתקדם בעולם 

 

צפו בסרטון הדגמה 

 

בתחילת שנת 2009 קלטה הדסה את מערכת ה-דה-וינצ'י, רובוט מתקדם לביצוע ניתוחים. קודם לכן הוכשרו המנתחים הבכירים, הטכנאים, אחיות חדר הניתוח והמרדימים לעבודה מורכבת זו, שרק מרכזים רפואיים מובילים בנויים לעבודה איתם. מאז כבר בוצעו בהדסה כ - 60 ניתוחים, כולם בהצלחה רבה.

 

עידן חדש בכירורגיה

כשארצות הברית החלה בפיתוח תכניות החלל השאפתניות שלה, שאלו עצמם מובילי התכנית מה יקרה אם אסטרונאוט יחלה בעת שהותו בחלל ויזדקק לניתוח. האם יבנו בתחנות החלל חדרי ניתוח, וצוות מנתחים בכיר ישהה בהם על כל צרה שלא תבוא? מובן שלא. בעזרת NASA, סוכנות החלל האמריקאית, פיתחו רובוט כירורגי שניתן יהיה להפעילו מחדר ניתוח על כדור הארץ, ויוכל לנתח חולה השוהה בחלל.

התוצאה הייתה מוצלחת מעבר למצופה. התברר כי בעזרת הרובוט ניתן לנתח טוב יותר מאשר בניתוח על ידי רופא. הרובוט אינו מבצע פעולות אוטומטיות ואינו פועל עצמאית, אלא מעצים את יכולות הכירורג ומשפר את ביצועיו. ניתוח רובוטי הוא בעצם ניתוח לפרוסקופי (לפרוסקופיה- כירורגיה זעיר פולשנית) מתקדם שבעזרתו ניתן לבצע ניתוחים מסובכים, כמו ניתוחי ושט, כבד ועוד. עד כה בוצעו ניתוחים אלה בשיטה הפתוחה (ניתוח רגיל, במהלכו במצע המנתח חתך רחב כדי לאפשר לו גישה למערכות הפנימיות) עקב קושי טכני.

 

ניתוחי ערמונית (פרוסטטה) בעזרת רובוט

אחת ההצלחות המוכחות של הרובוט הינה בניתוחי סרטן הערמונית.

"רוב ניתוחי הערמונית בארה"ב מבוצעים כיום בעזרת רובוט", אומר פרופ' עופר גפרית, אורולוג בכיר מהדסה שמאחוריו עשרת רבות של ניתוחי ערמונית שבוצעו באמצעות ה-דה-וינצ'י. בניתוח סרטן הערמונית מאפשר הרובוט דיוק רב ובכך מקטין את החשש מפגיעה בתפקוד המיני.  המערכת הרובוטית מאפשרת לראות היטב את איזור הניתוח מכל עבריו, מקנה יציבות מרבית ומנטרלת רעד טבעי. תוצאות הניתוח טובות יותר באופן מובהק".

 

ד"ר יואב מינץ, כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה כללית, הדסה עין-כרם, עמד בראש הצוות שקלט את הרובוט בהדסה, וכיום מבצע באמצעותו ניתוחים רבים, ומלווה את המנתחים הבכירים האחרים העושים בו שימוש. הוא מספר: "לפני כשנה רכש בית החולים הדסה מערכת רובוטית בשם daVinci. צוות רב תחומי הוכשר להפעלת המערכת החדשנית, ובשנה האחרונה בוצעו כ-60 ניתוחים באמצעותה, בהצלחה רבה. יתרונותיה רבים וכוללים בין השאר את יתרונות הגישה הזעיר פולשנית: חתכים קטנים שמבריאים במהירות, הפחתה בכאב, סיבוכי פצע ניתוח מעטים, פחות סיבוכים נשימתיים, תוצאות קוסמטיות טובות יותר, ניוד ושחרור מוקדם של החולים לאחר ניתוח".

 

 

לניתוח בעזרת רובוט יתרונות ייחודיים נוספים : הדמיה תלת ממדית (שאינה קיימת בניתוח לפרוסקופי רגיל), מכשירים כירורגיים בעלי מפרק נוסף סמוך לקצה המכשיר, דבר שמאפשר תנועתיות כמעט בלתי מוגבלת ואף טובה יותר מכף יד האדם, וארגונומיה טובה למנתח. מערכת ממוחשבת שמקשרת בין המנתח לחולה מאפשרת לבטל את רעד המכשירים בזמן הזזתם על ידי המנתח ומאפשרת ויסות מדויק של התנועות, כלומר ניתן לבחור בין מצבים שונים שבהם תזוזה של 5 ס"מ למשל, של אצבעות המנתח, תגרום לתזוזת ס"מ אחד בלבד של מכשיר כירורגי. על ידי כך ניתן להשיג עדינות ודיוק מרביים בניתוח זעיר פולשני ונוחות מרבית בזמן הניתוח.

בשל מחירה היקר של המערכת והעלות הגבוהה של כל ניתוח יחסית לניתוחים פתוחים וניתוחים לפרוסקופים - ניתוחים בעזרת רובוט מתמקדים במקרים בעלי ערך משמעותי לחולה: ניתוחי ושט וקיבה, ניתוחי כבד, ניתוחי כליות וניתוחי לב. ניתוחים אלה מבוצעים בדרך כלל בשיטה הפתוחה, היות שיש קושי ניכר לבצעם בניתוח לפרוסקופי סטנדרטי.

 

הדסה היא חלוצה בניתוחים דרך חתכיםמזעריים בישראל, והניסיון הרב שרכשו רופאיה אפשר את קליטת ה - דה-וינצ'י.  בשנה האחרונה בוצעו בהדסה באמצעות הרובוטהמתקדם ניתוחים אורולוגיים לסרטן הערמונית, ניתוחים מתחום הכירורגיה הכלליתוניתוחים גניקולוגיים בשיטה זו, כולם בהצלחה רבה. אין ספק שבשנים הבאות יבחרו יותרויותר מנותחים להינתח בטכנולוגיה זו, והניסיון הרב שנרכש בהדסה יעמוד לעזרתם.

 

לפרטים בנושא ניתוחי ערמונית: 6776874 - 02