חיסונים

מהו חיסון? למה יש חיסונים?

 

חיסון פירושו הכנה מפני מחלות מדבקות.

 

כשחולים במחלות מדבקות כמו שפעת, אדמת וכדומה, חיידקים רעים תוקפים את הגוף. כדי להלחם בהם, הגוף מפתח "נוגדנים" שהם חיידקי- נגד. הנוגדנים נלחמים בחיידקים הרעים בתקופת המחלה.

 

חיסון נועד כדי למנוע את המחלה. איך עושים זאת? גורמים לגוף לייצר נוגדנים מבעוד מועד. החיסון מורכב מחיידקים או נגיפים של המחלה. אבל, החיידקים האלה מוחלשים או מומתים, כדי שלא תעשו חולים ממש. הגוף פוגש את החיידקים האלה ומייצר בעצמו נוגדנים נגדם. זהו תהליך דומה מאוד למחלה, אבל כאן, לא מרגישים חולים בדרך כלל.

 

אחרי החיסון לגוף יש את נוגדני המחלה, ולכן אתם כבר מוגנים. אם מישהו לידכם יהיה חולה במחלה מדבקת- אתם לא תדבקו, כי הנוגדנים שכבר נמצאים בגופכם יילחמו בחיידקים הרעים עוד לפני שהם יספיקו להחלות אתכם. 

 

איך עושים חיסונים?

 

הדבר היחיד שלא כל כך נעים בחיסונים הוא שבדרך כלל הם ניתנים בזריקות. לפעמים אלו זריקות בזרוע העליונה או התחתונה, לפעמים בטוסיק. זה באמת לא ממש כיף- אבל כך אתם חוסכים מעצמכם סבל יותר גדול של המחלה.

 

 חיסון

חיסון בזרועה העליונה

  

עוד דברים שחשוב לדעת על חיסונים:

 

החיסונים הביאו לשינוי דרמטי במצב בריאותה של האנושות - מגפות של מחלות נוראות כגון חצבת, דיפטריה, אבעבועות שחורות, פוליו ועוד לא נראות יותר מזה עשרות שנים בזכות החיסונים. פעם, ילדים היו נדבקים בקלות במחלות אלו בגן ובבית הספר. למשל: מחלת הפוליו - נקראת גם "שיתוק ילדים" כי היא גורמת לשיתוק (=חוסר יכולת להזיז אברים בגוף). המחלה הזו הייתה נפוצה מאוד לפני חמישים שנה בישראל, והיום רוב הילדים לא שמעו עליה כלל. וזאת, בזכות החיסונים!

 

לכן, חשוב לזכור שלמרות שזריקה זה לא נעים - חיסונים זה חשוב ואסור לוותר עליהם!