סינוסיטיס (דלקת מערות הפנים) כל מה שרצית לדעת

סינוסיטיס חריפה הינה דלקת של סינוס אחד או יותר, לעיתים קרובות כסיבוך של מחלה וירלית. תסמיני המחלה השכיחים הם כאב ממוקד מעל הסינוס החולה המוחמר בניקוש על הסינוס, כאב ראש המוחמר לרוב בהתכופפות קדימה, נזלת או ליחה מוגלתיים, ירידה בחוש הריח, ולעיתים גם חום

(6/1/2014)


ישנם ארבעה זוגות של חללי אויר בתוך עצמות הפנים והגולגולת הנקראים "גתות" או "סינוסים". הסינוסים המקסילרים נמצאים מתחת לעיניים משני צידי האף, הסינוסים האתמואידלים נמצאים בין העיניים ובנויים ממערכת תאים הדומה לחלת דבש, הסינוסים הפרונטלים נמצאים במצח, והסינוסים הספנואידלים נמצאים עמוק מאחורי האף במרכז בסיס הגולגולת. כמו כל חלל אחר בגוף, הסינוסים אינם חללים סגורים, אלא מקושרים לאף דרך פתחים קטנים. הן חללי האף והן הסינוסים מצופים ברירית נשימתית הקרויה "מוקוזה" ובתוכה בלוטות הפרשה המפרישות ריר (מוקוס). תפקיד המוקוס הוא להגן על ריריות האף והסינוסים. המוקוס הנוצר בסינוסים מתנקז דרך הפתחים אל חללי האף ומשם מפונה אחורה אל לוע האף ונבלע מבלי שנרגיש. בזמן מחלה וירלית או כשיש בעיה אחרת (כגון התקף אלרגי), עלול להיווצר מוקוס נוזלי בכמות רבה (שיתבטא לרוב כנזלת), ולעיתים יכול להיווצר מוקוס סמיך מאוד, דבר שיקשה על פינויו (יתבטא הן כנזלת והן כליחה). אוורור תקין של הסינוסים (דהיינו, מעבר חופשי בין האף לחללי הסינוסים) חיוני לתפקוד תקין של הסינוסים. חסימת הפתחים מסיבה כלשהי (חסימה אנטומית, בצקת, פוליפ, מוקוס סמיך, טראומה, וכו') עלולה לגרום לדלקת חריפה או כרונית של הסינוסים.

 סינוסיטיס

סינוסיטיס חריפה הינה דלקת של סינוס אחד או יותר, לעיתים קרובות כסיבוך של מחלה וירלית. תסמיני המחלה השכיחים הם כאב ממוקד מעל הסינוס החולה המוחמר בניקוש על הסינוס, כאב ראש המוחמר לרוב בהתכופפות קדימה, נזלת או ליחה מוגלתיים, ירידה בחוש הריח, ולעיתים גם חום. אבחנת המחלה נעשית על ידי קבלת אנמנזה מפורטת ובדיקת החולה ולרוב לא נחוצה הדמייה. בשלבים הראשונים של המחלה נהוג לטפל סימפטומטית בלבד (מפחיתי גודש, תרופות נגד כאב, שטיפות האף עם מי מלח ותרסיס סטרואידים לאף), שכן ככל הנראה מדובר בזיהום וירלי וההחלמה הינה לרוב ספונטנית. במידה והתסמינים מתארכים מעבר לשבוע, או שיש החמרה, או שנוצר סיבוך, יש להוסיף גם טיפול אנטיביוטי למשך 10 ימים, שכן ככל הנראה מדובר כבר בזיהום חיידקי. מקרים קשים שלא מגיבים לטיפול, או שפיתחו סיבוך (כגון מעורבות של העיין או המוח), עלולים להזדקק לאשפוז וקבלת אנטיביוטיקה דרך הוריד. סינוסיטיס חריפה ללא סיבוך, מטופלת לרוב בקהילה על ידי רופאי המשפחה, ולרוב אינה דורשת מעורבות של רופא א.א.גרון.

 

בסינוסיטיס חריפה חוזרת, ישנן תקופות "נורמליות" בין ההתקפים. רצוי לעבור בירור (בדיקה אצל רופא א.א.גרון והדמיה של הסינוסים) בכדי לברר מה סיבת חזרת ההתקפים החריפים.

 

סינוסיטיס כרונית מוגדרת כדלקת ממושכת הנמשכת מעל 12 שבועות. סינוסיטיס כרונית יכולה להיות עם או ללא פוליפים, כאשר התסמינים יכולים להיות כאבי ראש, נזלת וליחה צמיגים, ירידה או איבוד חוש הריח והטעם, וגודש (עד כדי חסימה) אפית. סימני מחלה חריפה כגון חום או חולשה כללית אינם אופייניים ונוכחותם צריכה להחשיד שקיימת מחלה סיסטמית שהסינוסיטיס הינה רק חלק מההתבטאות שלה. המחלה נמצאת באסוציאציה לאלרגיה ולאסטמה ולכן מומלץ שהחולים יעברו בנוסף לבדיקת רופא א.א.גרון גם בירור מתאים למחלות אלה. מומלצת גם הדמיה של הסינוסים, שיכולה לתת מידע על האנטומיה של הסינוסים ולעיתים על הגורם למחלה. סינוסיטיס כרונית מטופלת (בהתאם לאופיה) בתרסיס סטרואידים, סטרואידים סיסטמיים, אנטיביוטיקה (לעיתים לתקופה ממושכת), שטיפות של האף עם מי מלח ולעיתים עם שמפו לתינוקות, תרופות אנטי-היסטמיניות (אם יש אלרגיה ברקע), ועוד. חולים שלא מגיבים לטיפול מופנים לניתוח.

טומוגרפיה ממווחשבת (scan-CT) הינה בדיקת הבחירה להדמייה של הסינוסים. לעיתים רחוקות נעזרים גם ב-MRI. יעילות צילום סינוסים רגיל מוגבלת ביותר ומומלץ להימנע מביצועו.

 

מאז אמצע שנות ה-80 של המאה העשרים חלה התקדמות עצומה בניתוחי הסינוסים עקב התפתחות המכשור האנדוסקופי. נכון להיום, הרוב המוחלט של הניתוחים נעשה בטכניקה אנדוסקופית דרך האף וללא צלקות בפנים.

מטרת הניתוח, הקרוי FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery), היא לאפשר לסינוס אחד או יותר לחזור לתפקוד תקין, דהיינו, להתאוורר, להשוות לחצים עם הסביבה, ולפנות הפרשות לתוך האף. הדבר נעשה על ידי הסרת החסימה או הרחבת הפתחים של הסינוס/ים לאף , וכן כריתת פוליפים, לקיחת תרביות מהפרשות מוגלתיות (לצורך טיפול אנטיביוטי מכוון לחיידק ספציפי) וניקוי/שטיפת הסינוס. מידת הניתוח (כמה סינוסים ינותחו) תלויה בכמות הסינוסים החולים, בחומרת המחלה ובסוג המחלה. במקרים עם אנטומיה מסובכת או במקרי ניתוחים חוזרים ניתן להיעזר במערכת ניווט ממוחשבת בזמן הניתוח. במקרים מסויימים ניתן לעשות "צנתור" של הסינוסים על ידי בלון (Balloon Sinuplasty) במקום להרחיב את פתחי הסינוסים בעזרת המכשור הרוטיני.

בידיים מנוסות הניתוח בטוח מאוד וההחלמה ממנו קלה יחסית. הצלחת הניתוח תלויה בגורמים שונים כגון חומרת המחלה וסוגה, מחלות רקע, עישון, וניסיון המנתח. בהדסה קיים ניסיון רב של אלפי ניתוחים אנדוסקופים של הסינוסים עם אחוזי הצלחה טובים ואחוז סיבוכים מזערי.

 

המידע באדיבות  פרופ' רון אלישר, מנהל מחלקת אף אוזן גרון וניותוחי ראש וצוואר בהדסה