אודות המרכז הרפואי הדסה

בונים עולם טוב יותר בעזרת רפואה -  המרכז הרפואי הדסה.

 

צפו בסרט אודות הדסה

 

הדסה הציבה את הסטנדרטים למצוינות ברפואה בישראל עוד מראשית ימיה. רשימה ארוכה ומרשימה של הישגים לאורך השנים מעידה על חזונה של הדסה ועל השליחות שנטלה על עצמה. כיום, המרכז הרפואי הדסה בירושלים ממשיך לפעול למען עולם טוב יותר באמצעות טיפול, חינוך ומחקר רפואיים.

 

בניין האשפוז החדש על שם שרה ווטסמן דוידסון בן 19 הקומות, מהווה דוגמא מוחשית למחויבותה של הדסה למטופליה. מתקן אשפוז חדיש זה מתוכנן לטפל בצרכי ההווה ובהתפתחויות והשינויים שיחולו בטיפול ובדאגה לחולה בבתי חולים לעוד שנים רבות.

Davidson
בתי החולים של הדסה בירושלים, בעין כרם ובהר הצופים, הינם ספינת הדגל של ארגון נשים ציוניות הדסה באמריקה שהוא ארגון הנשים הגדול ביותר והארגון הציוני הגדול ותר בצפון אמריקה. בתי החולים של הדסה מציעים מערכת ענפה של שירותים רפואיים מתקדמים, מספקים תוכניות רפואיות לקהילה, מקיימים מרפאות חוץ בירושלים ורופאי הדסה נותנים שירותים רפואיים באמצעות קופות החולים במודיעין ובבית שמש.

כ-5,000 עובדות ועובדי הדסה- 800 רופאים, 2,200 אחיות, 500 אנשי מקצועות פרא- רפואיים ו- 1,500 אנשי משק ומנהלה- מביאים מזור ותקווה לאנשי האזור ומעבר לו. הדסה מקיימת רפואה יישומית (transnational medicine) - שילוב של  מכשור רפואי וציוד ניתוחי מתקדמים, יחד עם מחקר רב תחומי מוביל ופעילויות פיתוח רפואי. רופאי הדסה לוקחים את הבעיות הרפואיות של מטופליהם אל המעבדה, מתמודדים איתן תוך בדיקת פתרונות אפשריים ובוחנים הנחות יסוד באמצעות ניסויים קליניים. כל זאת, על מנת לחזור אל המטופלים עם אבחון או הצעה לטיפול רפואי ממוקד.

 

במשך למעלה מתשעה עשורים הדסה הגישה ידה לכל, ללא אבחנה בין גזע, דת או מוצא אתני. אנשים מכל מדינות האזור פונים למרכז רפואי הדסה בתקווה לקבל סיוע וטיפול רפואי מציל חיים. הם מטופלים לצידם של חולים ממדינות אגן הים התיכון, אירופה, אמריקה הלטינית וארה"ב.

 

ריפוי

הדסה מטפלת בלמעלה ממיליון איש בכל שנה ב-120 מרפאות החוץ שלה, בלמעלה מ-70 מחלקות האשפוז ועוד יחידות התמחות רבות בבית החולים.

מגוון רחב של מעבדות אבחון, מכשירי דימות מתקדמים וציוד רפואי חדשני אחר מהווים סביבה תומכת מן המעלה הראשונה. הדסה מספקת כמעט כל שירות רפואי הניתן במרכזים הרפואיים המתקדמים ביותר בעולם. כמה מן המחלקות בהדסה הן היחידות מסוגן בירושלים, אחרות הן ייחודיות בישראל, דבר אשר הביא את ממשלת ישראל להכיר בהדסה כמרכז לאומי בכמה התמחויות רפואיות.

 

מחקר

הרופאים והמדענים של הדסה עוסקים בקשת רחבה וענפה של מחקרים בסיסיים וקליניים, בחיפושם אחר דרכים חדשות להבנת תהליכים רפואיים, אבחון וטיפול.

 

כמחצית מן המחקר הרפואי בבתי החולים בארץ מתנהל בהדסה. בכל מחלקה יש יחידות מחקר ובבתי החולים ישנם מרכזי מחקר רב- תחומיים רבים.

 

הדסה הקימה כמה מרכזי מצוינות: ריכוז של מדענים ורופאים המשלבים פעילות רפואית קלינית עם עבודה במעבדות המחקר.

 

Hadassit2הדסית, הזרוע הטכנולוגית של הדסה, מקדמת וממסחרת את הרכוש האינטלקטואלי ויכולות המחקר והפיתוח המיוצרות בהדסה.

הדסית מקדמת את היוזמות הביו- טכנולוגיות של רופאי ומדעני הדסה, הכוללות פיתוחים של טיפולים, אבחונים ומכשירים רפואיים חדשניים, ובכך מביאה להדסה הכרה בינלאומית.

 

חינוך

הדסה מנהלת, בשיתוף עם האוניברסיטה העברית, חמישה מוסדות אקדמיים במקצועות הרפואה.

הדסה ידועה בכל העולם כבית גידול לרופאים, אחיות ובעלי מקצועות רפואיים מצוינים נוספים.

 

גשר לשלום

הדסה מגלמת בפעילותה את העיקרון הקבוע בהצהרת השליחות שלה - הטיפול הרפואי נועד לכולם והרפואה יכולה להוות גשר לשלום.

 

מאז ומתמיד העניקה הדסה שירותי רפואה מתקדמים לפלסטינים הגרים בגדה המערבית וברצועת עזה. בנוסף לכך, מקיימת הדסה שיתופי פעולה רבים עם בתי חולים, רופאים ואנשי מקצועות רפואיים פלסטינים נוספים, ומסייעת להם לפתח יכולות עצמאיות בתחומים רפואיים שונים.

 

הדסה הכשירה למעלה מ-700 סטודנטים מיותר מ-90 מדינות במקצועות שונים ובראשם התכנית הבינלאומית לתואר שני בבריאות הציבור.

 

יותר ממיליון אנשים במדינות אפריקה שונות טופלו ע"י רופאי העיניים של הדסה, ורופאים ממדינות אלה הוכשרו ע"י הדסה להמשיך ולהלחם במחלות העיניים בארצותיהם. רופאי הדסה מסייעים למדינות באפריקה להלחם בנגיף האיידס ע"י טיפול בנשאים וחולים, והכשרת רופאים ואחיות.

 

מומחי הרפואה הדחופה והטיפול הנמרץ של הדסה סייעו לנפגעי רעידות האדמה בארמניה, טורקיה ויוון, לנפגעי הצונאמי בסרי לנקה וכן לנפגעים בפיצוץ בשגרירות ארה"ב בניירובי.

 

הדסה מסמלת יוזמה וחדשנות, חינוך ומצוינות, חמלה ומחויבות. היא מהווה דוגמא חיונית לחיבור בין מתנדבים ואנשי מקצוע העובדים יחד על פני יבשות, מסייעים למתרפאים, מחויבים לשינוי חייהם של אנשים.

 

המרכז הרפואי האוניברסיטאי הדסה שמח תמיד לקדם בברכה מבקרים לבתי החולים שלנו בירושלים, ללוות אותם, להדריכם ברחבי הקמפוסים ולהציג את הישגינו בתחומים השונים, אותם השגנו בשותפות עם הדסה, ארגון הנשים הציוניות באמריקה.

 

פרופ' רוטשטיין זאב

מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה


פרופ' וייס יורם

משנה רפואי למנכ"ל, מנהל ביה"ח עין-כרם ומנהל מערך חדרי הניתוח

 

ד"ר אשר שלמון

סגן מנהל ביה"ח עין-כרם

 

ד"ר אלרם תמר

מנהלת בית החולים הר-הצופים